Album Mariána Vargu Solo In Concert vychádza v reedícii

10.02.2018 09:00
koncert, drahy vaclav havel, marian varga...
V dvadsiatke skladieb na albume Solo In Concert sa nachádzajú jednak skladby z rockového repertoáru, hlavne však Vargove kompozície, inklinujúce ku klasickej hudbe. Autor:

Album Mariána Vargu Solo In Concert z vydavateľstva Pavian Records prichádza v týchto dňoch na pulty s hudobnými nosičmi. V tomto prípade ide o reedíciu dlhodobo vypredaného a doteraz nedostupného CD Mariána Vargu. Reedícia jedného zo štyroch sólových albumov vychádza po 15 rokoch od pôvodného vydania.

V závere januára tohto roka si slovenská hudobná obec pripomenula nedožité 71. narodeniny slovenského skladateľa a výnimočného hudobníka Mariána Vargu niekoľkými spomienkovými koncertmi. Zazneli na nich Vargove skladby v rôznych úpravách a inštrumentáciách v podaní viacerých popredných slovenských i českých hudobníkov, ktorí sa takýmto spôsobom rozhodli vzdať hold Vargovej osobnosti i jeho tvorbe. Tá má nezastupiteľné miesto v histórii československej populárnej hudby a patrí nielen k tomu najlepšiemu, ale rozhodne k tomu najoriginálnej­šiemu, čo v nej vzniklo.

V uplynulých mesiacoch vyšlo v reedíciách na vinylových LP aj viacero kľúčových albumov slovenskej hudobnej histórie, na ktorých sa Marián Varga podieľal ako autor, aj ako interpret. Išlo o albumy autorskej dvojice Hammel/Varga Zelená pošta a Na II. programe sna a albumy Collegia Musica (Collegium Musicum, Konvergencie) a vôbec po prvý raz vyšiel na vinyle aj album Collegium Musicum Speak, memory, ktorý bol doteraz k dispozícii len vo formáte CD. Vydalo ho hudobné vydavateľstvo Pavian Records, ktoré sa podieľalo aj na vydaní už spomenutých LP.

V dvadsiatke skladieb na albume Solo In Concert sa nachádzajú jednak skladby z jeho rockového repertoáru, hlavne však Vargove kompozície, inklinujúce ku klasickej hudbe. Marián Varga už samotným pomenovaním jednotlivých skladieb poukazuje na svoje inšpiračné zdroje, ktorými boli takí velikáni vážnej hudby, akými boli D. Šostakovič, J. S. Bach, A. Vivaldi či L. van Beethoven. Siahol však aj po čisto slovenských inšpiráciách (J. Cikker a jeho opera Juro Jánošík) či slovenskej ľudovej tvorbe. Skladby zaznievajú v pôvodnej verzii, tak ako boli zaznamenané na bratislavskom koncerte Mariána Vargu v petržalskom DK Zrkadlový háj v roku 2003.

#Solo In Concert #reedícia #Pavian records #marián varga
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk