Hendikepovaní či geniálni? Roman Radkovič Collective

V bratislavskom A4 - priestore súčasnej kultúry vystúpi vo štvrtok 18. apríla Roman Radkovič Collective. „Roman založil kapelu spolu s piatimi hendikepovanými priateľmi. V ich hudbe sa striedajú pestré obrazy, jedinečné spojenia významov a prekvapivé zvuky,“ TASR informovala PR manažérka A4 Lucia Mandincová.

17.04.2019 14:00
Roman Radkovič Collective Foto:
Roman Radkovič s kapelou zavíta po prvý raz do Bratislavy.
debata

Roman Radkovič s kapelou spieva o našej planéte. V extatickom prúde vedomia oživuje Sandokana s Mariannou, Vinnetoua, divochov, Titanic, Robina Hooda, žirafy, slony, tigre, Tarzana… Kapelu založil s partiou ďalších klientov Domova u lesa Tavíkovice, v ktorom býva približne stovka ľudí s rôznymi druhmi mentálneho postihnutia. Žánrovo sa sami radia do priehradky „noise rock'n'roll“, no poslucháči sa na to nemôžu spoliehať.

V ich hudbe sa stierajú hranice medzi normalitou a tým, čo za normálne považované nie je. Kto je tu postihnutý a kto, naopak, tvorivý? Je normálne byť spontánnym, alebo sa nechať zväzovať spoločenskými konvenciami? Debutový album Zlaté hity je soundtrackom k apokalypse a prináša čistý pôžitok z hudby, ktorá neznie tuctovo. Kapela improvizuje, experimentuje s možnosťami zvukov a tvorí akúsi netradičnú hlukovú koláž hranú na tradičných nástrojoch ako akordeón, kontrabas či klávesy.

Neobvyklý kolektív, o ktorom Česká televízia odvysiela čerstvý dokumentárny portrét, si môžu naživo diváci vypočuť v Bratislave a ďalších mestách na Slovensku po prvý raz.

debata chyba
Viac na túto tému: #A4 – priestor súčasnej kultúry #Roman Radkovič Collective #Roman Radkovič