Konvergencie majú 20 rokov, jubileum prišli osláviť aj Brodsky Quartet

Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie oslavuje 20. narodeniny. Jubilejný ročník festivalu otvoril v pondelok v Bratislave súbor Brodsky Quartet.

17.09.2019 15:00
Brodsky Quartet Foto:
Sláčikové kvarteto Brodsky Quartet na archívnom zábere.
debata

„Sami sa ponúkli, že by radi oslávili toto jubileum s nami. Chceli sme im dať patričné miesto na otváracom koncerte,“ povedal na nedávnej tlačovej konferencii zakladateľ a umelecký riaditeľ festivalu, violončelista Jozef Lupták.

Vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu zazneli v podaní britského súboru diela Šostakoviča, Brittena, Barbera, Coplanda a Elgara. „V programe je viacero britských diel, je to naša túžba pootvoriť okno do britskej kultúry a vyjadriť to, že nie sme nadšení brexitom, nie sme nadšení oddeľovaním Británie od Európy,“ poznamenal Lupták.

Brodsky Quartet zažiarili v roku 2016 na Konvergenciách s kompletom sláčikových kvartet Dmitrija Šostakoviča. O dva roky neskôr na festivale uviedli neskoré kvartetá Ludwiga van Beethovena. „Obidva projekty patrili medzi najsilnejšie momenty v histórii festivalu,“ spomína umelecký riaditeľ Konvergencií.

Britské sláčikové kvarteto je pomenované po slávnom ruskom huslistovi Adolfovi Brodskom, známom zo spolupráce s Piotrom Iľjičom Čajkovským. Brodsky Quartet vznikol v roku 1972 a po vyše 40 rokoch pôsobenia má na konte viac než 3000 koncertných vystúpení a 60 nahrávok. Účinkovanie súboru sa neobmedzuje len na prestížne pódiá v Európe a USA, Brodsky Quartet koncertuje aj v Ázii, Austrálii a v Južnej Afrike.

Hudobníci pravidelne spolupracujú s BBC, od roku 2012 nahrávajú pre spoločnosť Chandos Records. Ich umeleckej činnosti dominujú uvedenia kompletných cyklov kvartet Beethovena, Schuberta, Čajkovského, Brittena a Schönberga, ocenené prestížnymi cenami, no vďaka spolupráci s P. McCartneym, Björk či Elvisom Costellom je súbor známy aj mimo klasickej hudby.

Festival potrvá do 24. septembra. Na záverečný koncert sa do Bratislavy vráti aj izraelský mandolinista Avi Avital. Spolu s ním vystúpi vokalistka Loire Cotler a štvornásobný držiteľ Grammy, perkusionista Glen Velez.

Novým projektom na festivale bude premiéra adaptácie Bartókovej opery Hrad kniežaťa Modrofúza autorského kolektívu Eva Šušková, Peter Mazalán, Jonatán Pastirčák, Ján Šicko a Peter Pažický v Primaciálnom paláci (18. 9.). Stabilnou súčasťou festivalovej dramaturgie je Bratislavská noc komornej hudby. Tento rok bude 19. septembra v design factory, organizátori ju venovali 100. výročiu narodenia violistu, pedagóga a muzikológa Jána Albrechta.

debata chyba
Viac na túto tému: #koncert #festival #hudba #Konvergencie #štart #Brodsky Quartet