Žbirka oslavuje štyridsiatku. Na pódiu

Miro Žbirka tento rok oslavuje štyridsiatku úspešnej sólovej hudobnej kariéry. Oslavovať začal koncertom v Londýne, kde so skupinou zahral pred vypredaným hľadiskom všetky dôležité hity z doterajších albumov.

06.11.2019 07:00
debata

Nové skladby z najnovšieho Double Albumu spolu s ním predstavili hviezdni hudobníci Blair Cunningham (bicie), Robbie McIntosh (gitary), Hamish Stuart (basgitara) a Dean Ross (klávesy), Pears McIntyre (gitary) a Rob Cass (gitary, spev).

Miro Žbirka, Rob Cass, Hamis Stuart Foto: Ingrid Remišová
Miro Zbirka Rob Cass Hamis Stuart Miro Žbirka, Rob Cass, Hamis Stuart

Český časopis Headliner o londýnskom koncerte napísal: „Nerobí to najjednoduchšou cestou. Vo svojom veku by už pokojne mohol len čerpať z rokmi overeného katalógu hitov a publikum by bolo asi rovnako spokojné. Namiesto toho chce stále ísť hudobne dopredu. Obklopuje sa ľuďmi, ktorých vždy obdivoval a ktorí nebudú hrať len tak s kýmkoľvek. A ešte ich navyše neúnavne konfrontuje s domácimi hudobníkmi. Táto jeho snaha nezastať a neťažiť len z minulosti je obdivuhodná. Práve vďaka tomu patrí Meky stále k našim najzaujímavejším, a vo veľkej miere aj najinvenčnejším hudobníkom. A to všetko len preto, že nikdy neprestal mať rád hudbu.“

Miro Žbirka na koncerte v Londýne Foto: Ingrid Remišová
Miro Zbirka Londyn 2019 Miro Žbirka na koncerte v Londýne

Hudobná oslava štyridsiatich rokov úspešnej sólovej kariéry Mira Žbirku po londýnskej premiére bude v decembri pokračovať na dvoch exkluzívnych koncertoch v Prahe 3. decembra a v Bratislave 5. decembra. Aj na nich budú diváci počuť a vidieť všetky obľúbené hity, novinky z oceňovaného Double Albumu. S hviezdnou muzikantskou zostavou si okrem Mekyho v skladbe Skúška snov zaspieva Katarína Knechtová.

V premiére naživo zaznie skladba Take Me Home, ktorú ako duet Mirom Žbirkom naspievala škótska speváčka Eddi Reader, ktorá pridá aj svoj veľký celosvetový hit Perfect. Aktuálny singel Čistý svet, ktorý je slovensko-českou verziou piesne Take Me Home zaspieva talentovaná česká nevidomá klavírna virtuózka a nezameniteľná speváčka Ráchel Skleničková. Ich spoločný videoklip má po dvoch týždňoch od premiéry už viac ako 380-tisíc pozretí.

Na bratislavský koncert príde Mirovi Žbirkovi zablahoželať aj skupina IMT SMILE. Jej líder Ivan Tásler tento rok tiež oslávil rovnaké okrúhle životné výročie a so skupinou zahrá a zaspieva skladbu C’est La Vie. IMT SMILE má pre Mekyho pripravené aj jedno prekvapenie, ktoré bude určite veľkou oslavou hudby oboch úspešných skladateľov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Miroslav Žbirka