Nena slávi 60. narodeniny

Dievčina s čelenkou, natupírovanými vlasmi, potítkom na ruke a tričku s vyplazeným jazykom. Tak začínala kariéru v 80. rokoch speváčka Nena. Dnes oslavuje šesťdesiatku.

24.03.2020 07:00
debata

Gabriele Susanne Kerner, tak znie jej civilné meno, sa narodila 24. marca 1960 v nemeckom Hagene. Detstvo prežila v neďalekom Breckerfelde. Prezývku Nena získala na dovolenke s rodičmi na španielskej Malorke, keď mala tri roky. Bola najstaršou z troch detí. V Hagene študovala na gymnáziu, ktoré predčasne opustila. Na žiadosť rodičov sa mala vyučiť za zlatníčku, ani toto štúdium nedokončila.

V júli 1977 sa na diskotéke v Hagene stretla s gitaristom Rainerom Kitzmannom, ktorý jej ponúkol miesto speváčky v skupine The Stripes. Ďalší rok absolvovali prvé živé vystúpenia. V závere roka 1979 vydali prvý singel Ecstasy a v auguste 1980 prvú LP platňu The Stripes. Nemala veľký úspech, ani singel Tell Me Your Name, ktorý vydali vo februári 1982 a rozišli sa.

Ešte v roku 1982 sa presťahovala do Západného Berlína, s ňou prišiel aj bubeník Rolf Brendel, s ktorým sa poznala ešte z rodného Hagenu. Spolu založili skupinu Nena. V auguste 1982 mal veľký úspech singel Nur geträumt, ktorý predstavili v hudobnom programe Musikladen a mesiac nato viedol nemeckú hitparádu. V januári 1983 vydali druhý singel 99 Luftballons. Skladba si získala celosvetový úspech, viedla hitparádu na Britských ostrovoch, druhá bola v USA, prvá v Kanade. Bola prvou nemeckou speváčkou, ktorá sa dostala až na čelo anglického rebríčka. Pod rovnakým názvom vychádza aj debutová LP platňa, na nej bol aj ďalší hit a Leuchtturm.

Dievčina s čelenkou, natupírovanými vlasmi, potítkom na ruke a tričku s vyplazeným jazykom, spievajúca nemecky, mala úspech, stala sa idolom nemeckej mládeže. Ešte v roku 1983 si zahrala vo filmovej komédii Gib Gas Ich will Spaß. Úspech mal aj druhý štúdiový album Fragezeichen z januára 1984 a tretí Feuer und Flamme z júna 1985. V novembri 1986 vydali štvrtý album Eisbrecher, skupina sa rozišla a Nena sa rozhodla pre sólovú dráhu. Prvým sólovým bol v novembri 1989 album Wunder gescheh'n.

V nemeckej singlovej TOP 40 hitparáde mala zatiaľ 29 piesní. Na sólovej dráhe vydala dvanásť štúdiových albumov, najnovší Oldschool vyšiel vo februári 2015, úspešné boli Nena feat. Nena (2002), Willst du mir gehn (2005) či Du bist gut (2012), všetky skončili na druhom mieste rebríčka. K diskografii patrí aj sedem live albumov, najnovší Nicht versäumt vyšiel v novembri 2018 a skoro dvadsiatka kompilácií, najnovší Nena 40 – Das neue Best of Album vyšiel v októbri 2017.

Nena je rozvedená, má štyri deti, jej prvý syn Christopher Daniel zomrel ako 11-mesačný, neskôr sa narodili dvojičky Larissa Marie a Saskia Manuel. S ďalším partnerom má dvoch synov Samuela Vincenta a Simeona Joela.

debata chyba
Viac na túto tému: #hudba #pop #Nena