Jánoškovci vystúpia s džezmenom Tonym Lakatosom

, 04.09.2020 08:00
Janoskovci skuska
Skúška Janoska Ensemble s Tonym Lakatosom v Salóne Bösendorfer vo Viedni. Autor:

Virtuózna štvorica Janoska Ensemble, ktorá žala úspechy v Carnegie Hall aj v opere v Sydney, sa vracia do rodnej Bratislavy. Už v piatok 11. septembra v Starej tržnici v rámci festivalu City Sounds vystúpi s programom Classic meets Jazz.

Kvarteto, ktoré tvorí klavirista František Jánoška, jeho bratia huslisti Ondrej a Roman a ich švagor, kontrabasista Julius Darvas, si ako hosťa pozvalo jedného z najrešpekto­vanejších džezových saxofonistov sveta Tonyho Lakatosa.

Tony Lakatos, rodák z Budapešti, pochádza z hudobnej rodiny podobne ako Jánoškovci – jeho otec aj brat Roby boli vychýrení huslisti. Aj sám Tony začínal ako huslista, no v pätnástich presedlal na saxofón, v roku 1977 vyhral národnú džezovú súťaž a vyštudoval Konzervatórium Bélu Bartóka v Budapešti. Ako sólista účinkoval na mnohých džezových, rockových aj popových koncertoch a dodnes sa podieľal na 280 albumoch. Jánoškovci a Tony Lakatos sa v Bratislave vyberú na dobrodružnú cestu zákutiami amerického džezu, ale aj svetovej klasiky.

„Spojíme dva veľké hudobné svety a ukážeme, že Janoska Ensemble je doma aj v džeze,“ sľubuje klavirista František. Jeho brat Roman dodáva: „Zahráme napríklad virtuóznu improvizáciu Cole over Beethoven, džezové štandardy ako All the things you are, ale aj naše best of skladby ako Paganinoška, Rumba for Amadeus. Ako ďalší hosť príde zaspievať aj náš brat Arpád.“ Jánoškovci práve vo Viedni s Tonym dolaďujú program. „Bude to zasa niečo nové a špeciálne, Tony Lakatos a saxofón, to je aj pre nás výzva. Príďte,“ pozýva huslista Ondrej.

Veľký rozhovor s kvartetom Janoska Ensemble si prečítate v magazíne 10. septembra

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Jánoška Ensemble
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku