Do Fúzií Zuzany Mikulcovej sa zapojil aj Dan Bárta, pozrite si videoklip

Speváčka a skladateľka Zuzana Mikulcová v spolupráci so zahraničnými umelcami pripravuje nový album. Projekt Fúzie je audiovizuálna umelecká reflexia na súčasnú spoločenskú situáciu v otázkach národnostných menšín a narastajúceho extrémizmu a rasizmu.

18.11.2020 09:00
unnamed Foto:
Fúzie reagujú na narastajúce tendencie extrémizmu a rozdeľovania spoločnosti. Na snímke sú speváčka Zuzana Mikulcová a Dan Bárta počas nahrávania.
debata

Hudbou, ako najuniverzálnejším dorozumievacím jazykom, chce búrať pomyselné hranice a spájaním a spoluprácou umelcov vytvoriť nielen hudobnú, ale aj ľudskú a spoločenskú fúziu rôznych kultúr a jazykov.

“Fúzie sú mojim vysneným projektom. Spoluprácou a spájaním sa so zahraničnými umelcami vznikajú unikátne skladby. Sú našou reakciou na narastajúce tendencie extrémizmu a rozdeľovania spoločnosti. Projekt mám v hlave už dva či tri roky, a posledný rok a pol na ňom aktívne pracujem spolu s Andrejom Hruškom a Dominikom Janovským. Hľadali sme spôsob, ako priniesť niečo kvalitné, zmysluplné a neopočúvané. Teraz sa nám to konečne podarilo a Fúzie, v ktorých chceme načrieť nielen do hudobných, ale aj do spoločenských tém pomaly dostávajú svoju podobu,” povedala o novom projekte Zuzana Mikulcová.

Do projektu Fúzie sa doteraz zapojili hudobníci Dan Bárta, Barbora Mochowa, Jakub König, Lara Abou Hamdan, Gábor Tokár a ďalší. Na jar 2021 by mal album Fúzie vyjsť v českom vydavateľstve Tranzistor. Jeho predzvesťou je skladba Kráľovstvo, ktorá vznikla v spolupráci s českou speváckou legendou Danom Bártom. Podobne, ako pri všetkých skladbách tohto projektu vznikala spolu so zvukom aj obrazová zložka. Videoklip z nahrávania nakrúcal Dominik Janovský.

„Dostal som niekoľko piesní od Andreja Hrušku, aby som si vybral skladbu a vypočul si speváčku. Tak som si to pustil, nechal Zuzku len začať – a okamžite som odpadol. Bolo vybavené. Je super, že mi partia s takou speváčkou, ponúkla spoluprácu, aj keď je to iná hudobná generácia. Mal som možnosť napísať svoju časť textu tak, aby som v tej svojej generácii ostal,“ povedal o novej spoločnej skladbe Dan Bárta.

„Pieseň Kráľovstvo som napísala už dávnejšie, ale nikdy som ju úplne nedokončila, pretože som mala pocit, že jej niečo chýba. Danov hudobný a textársky vklad tú pieseň posunul na jej úplný vrchol,“ povedala Zuzana Mikulcová.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Dan Bárta #Zuzana Mikulcová