Na Štedrý večer bude v katedrále Notre-Dame prvý koncert od ničivého požiaru

Parížska katedrála Notre-Dame, ktorú vážne poškodil požiar v apríla minulého roka, bude 24. decembra dejiskom prvého koncertu od tejto tragickej udalosti.

17.12.2020 18:00
Požiar katedrály Notre-Dame v Paríži 15. apríla... Foto: Reuters, Charles PLatiau
Požiar katedrály Notre-Dame Požiar katedrály Notre-Dame v Paríži 15. apríla 2019.

Ako informoval spravodajský portál Vatican News, reštauračné práce na požiarom poškodenom Chráme Matky Božej sa ešte len začínajú, ale parížska arcidiecéza sa rozhodla ukázať, že katedrála „vstáva z popola“.

Preto sa v nej večer 24. decembra bude konať vianočný koncert, na ktorom vystúpi katedrálny zbor Maîtrise Notre-Dame.

Podľa parížskeho arcibiskupa Michela Aupetita koncert bude mať veľkú symbolickú hodnotu, nielen vzhľadom na osudy katedrály, ale aj v kontexte s pandémiou a krízami skúšanej spoločnosti.

Koncert bude vysielať televízia France 2, ako aj francúzska katolícka televízia KTO, a to po častiach – prvú pred prenosom vianočnej vigílie z Vatikánu a druhú časť po nej. Katedrálny zbor vystúpi v redukovanej zostave: sólistku Julie Fuchsovú bude sprevádzať 20 zboristov.

Kvôli koncertu do katedrály prenesú pozitív – malý, zvyčajne jednomanuálový, organ, na ktorom bude hrať organista katedrály Notre-Dame.

Pôjde o prvý koncert od požiaru katedrály v apríli minulého roka. Zbor Maîtrise Notre-Dame de Paris mával obvykle asi 60 koncertov ročne. Tradícia tohto zboru sa začala na prelome 12. a 13. storočia, keď sa začal stavať aj Chrám Matky Božej.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #požiar #Notre Dame #koncert #katedrála #Chrám Matky božej v Paríži