Hudba God and Eve je renesanciou inteligentného popu

Sú mladí, študujú hudobnú kompozíciu a majú radi súčasnú vážnu hudbu, džez aj artpop. Napriek tomu, že stihli odohrať len jeden koncert, na adresu ich tvorby sa už pochvalne vyjadrujú Kevin Cole z americkej rozhlasovej stanice KEXP aj Michal Kaščák z festivalu Pohoda. Talentovaní God and Eve v týchto dňoch vydávajú na Slnko Records debutové EP s názvom The Creation.

02.03.2021 11:00
God and Eve 1 - foto Chiara Rendekova Foto:
Richard Grimm a Eva Sajanová sú kapela God and Eve a rozhodne sa ich oplatí sledovať.
debata

Základ kapely God and Eve tvoria Eva Sajanová a Richard Grimm. Z autorskej dvojice je Richard na domácej scéne už o niečo známejší vďaka pôsobeniu v skupinách Raptor Koch, Max Bazowski aj surreálnemu sólovému projektu Boh Vajec. Pre Evu je päťskladbové EP skladateľskou prvotinou. V tvorivom procese prichádza s prvými nápadmi, témami a vymýšľa hudbu, ktorú potom Richard aranžuje, upravuje a spoločne ju doťahujú do finálnej podoby.

“Pesničky vychádzajú z môjho bytia. Niekedy sa cítim dobre, potom sú dni, keď sa na nič nezmôžem a inokedy sa cítim, že necítim,” parafrázuje Eva Sajanová svoje texty, ktoré píše v angličtine a slovenčine. Na klavír hrá odmalička a momentálne je v maturitnom ročníku konzervatória v odbore skladba. Od začiatku ju to podľa vlastných slov ťahá ku komponovaniu autorských vecí. Možno aj preto, že ju nie vždy bavilo cvičiť podľa učiteľských osnov.

Hudobné vzdelanie je však pre obidvoch mladých autorov dôležité, okrem iného aj kvôli rozšíreniu prehľadu a zdrojom inšpirácií, ktoré potom transponujú do pestrej tvorby. Tú už ocenil aj dramaturg legendárneho amerického rádia KEXP Kevin Cole. “Veľmi sa mi páči, ako hlas a gitara pracujú s dynamikou a atmosférou,” pochválil nedávno zverejnený singel Banging My Head Against a Brick Wall.

Komplimenty kapele vyjadril aj Michal Kaščák, riaditeľ festivalu Pohoda, pre ktorého bol koncert God and Eve súčasťou jedného z najsilnejších večerov v rámci novej relácie Klubtúra na RTVS.

Debutové EP The Creation vychádza digitálne 26. februára vo vydavateľstve Slnko Records. Inštrumentálne sa na ňom podieľali gitarista Marek Buranovský (Vojdi, Drť), basgitarista Tomáš Bateško (Vojdi) a bubeník Mattia Müller. Nahrávalo sa v štúdiu PULP s Jakubom Hríbikom a o mastering sa postaral Boris Sodoma z High Five Mastering.

God and Eve už priebežne pracujú na nových pesničkách a postupne dávajú dokopy stálu zostavu na živé vystúpenia, akonáhle to situácia dovolí. Hneď v deň vydania nového EP im do koncertného kalendára pribudla účasť na najbližšom ročníku festivalu Pohoda.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Pohoda #Slnko Records