Len žiaden strach pred novou výberovkou Iron Maiden!

19.07.2011 07:00
Iron Maiden
Iron Maiden Autor:

Máte na výber. Buď to už máte všetko doma a nič navyše nepotrebujete, alebo ste úplne mimo a zišiel by sa vám práve stručný výber toho najlepšieho. V prípade rockovej legendy Iron Maiden máte teraz príležitosť zadovážiť si ich nový výberový album s prehľadom tvorby z posledných dvadsiatich rokov alebo si aspoň o ňom tu prečítať pár riadkov.

Naj z arzenálu
Kompilácia s výstižným názvom From Fear To Eternity (Zo strachu do večnosti), ktorý odkazuje priamo na zvukové nosiče z minulých rokov, prichádza po dvoch rokoch od vydania retrospektívneho dvojalbumu Somewhere Back In Time zo zlatej éry 80. rokov. Úlohou jeho následníka je zhrnúť to najdôležitejšie a najúspešnejšie z arzenálu, ktorým britská pätica útočí z reproduktorov aj dnes rovnako silno a priebojne ako pred 35 rokmi.

Ako novinku v booklete džentlmensky uviedol manažér Rod Smallwood, je určená predovšetkým nezasväteným a mladým fanúšikom, ktorí viditeľne rozširujú rady maidenistov po celom svete pomaly už do štvrtej generácie. Zbierka singlov, hitov a najmä fanúšikovsky obľúbených hymien preto ponúka ukážkové kompozície z ôsmich štúdiových albumov od No Prayer For The Dying až po minuloročný The Final Frontier, mimochodom, číslo jedna v globálnom rebríčku predajnosti.

Posledná hranica
Najnovšie diela ako When The Wild Wind Blows, ako aj skladby z minulého storočia vrátane vianočného hitu Bring Your Daughter To The Slaughter dopĺňajú nahrávky z koncertov s extatickým sprievodom fanúšikov, bez ktorých si notoricky známe popevky ako Fear Of The Dark dnes už nevieme ani predstaviť. Pri tejto príležitosti sme si azda mohli aspoň na ozvláštnenie užiť editované úpravy piesní pre rádiá alebo rôzne mixované verzie, najmä ak u ortodoxných rockerov nie sú takéto praktiky vôbec pravidlom.

Na verných poslucháčov skupiny v konečnom dôsledku nečaká žiadna pridaná hodnota, ak teda nerátame živý záznam Man On The Edge zo singlu The Wicker Man, keď sa do radov skupiny triumfálne vrátili oslavovaný frontman Bruce Dickinson a gitarista Adrian Smith. A hoci z krátkej éry, keď známeho speváka zaskakoval nedocenený Blaze Bayley, pochádzajú aj ďalšie dve piesne, jeho hlas na tejto výberovke budete hľadať márne, čo voči bývalému kolegovi nemusí byť práve zdvorilé.

Päť best of albumov za bezmála štyri desaťročia nie je iste veľa, a keby aj, kontrakt s ďalšou svetovou legendou nepustí. Dobré vzťahy s vydavateľstvom EMI, ktoré túto megaskupinu predstavilo prvýkrát v roku 1980 a odvtedy si spokojne tľapká po peňaženke, však môžu mnohí z brandže iba závidieť. Hoci, ako titul posledného opusu naznačuje, „posledná hranica“ je na dosah a držitelia minuloročného ocenenia Grammy sa po vypršaní zmluvy možno chystajú aj na novú éru distribúcie svojej hudby.

Na plnokrvné monštrá!
Ešte predtým však máme možnosť bilancovať s najnovším nosičom v podobe dvojcédečka, trojplatne a elektronickej verzie na stiahnutie. Alebo si starú klasiku spolu s novinkami môžeme vychutnať naživo na prebiehajúcom svetové turné The Final Frontier World Tour 2010–11. Ak ste „Železné panny“ premeškali u našich susedov v Česku či Rakúsku, ešte stále ich stihnete na 60-tisícovom štadióne Ullevi vo švédskom Göteborgu alebo v londýnskej O2 aréne. Len žiaden strach. Zážitok z plnokrvných hudobných monštier za to iste stojí!

Hodnotenie Pravdy: 4 hviezdičky z 5

Iron Maiden: From Fear To Eternity (The Best Of 1990–2010), EMI, 2011

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku