Prago Union - rap s obsahom i rečovou chybou

Chaozz a šušlanie. Dve veci, ktoré by sa bez debát dali hip-hopovému projektu Prago Union vyčítať. Chaozz ako ukážka pomerne komickej komerčnej minulosti rapera Kata, ktorý v tom čase ešte počúval na meno Deph, šušlanie najmä preto, že od raperov sa v posledných rokoch čakal najmä tvrdý a bezchybný sled slov. No na výčitky nie je dôvod. Množstvo fanúšikov z prostredia nielen hip-hopovej scény dokazuje, že Prago Union je jedno z najzaujímavejších zjavení od západných susedov.

14.10.2011 07:00
Prago Union: V barvách Foto:
Prago Union: V barvách
debata

V prvom rade, Prago Union je hip-hop na úrovni, s témami zo života, nie umelohmotná pozlátka. Hoci to naznačil aj ich debut HDP z roku 2005, potvrdil to minuloročný album Dezorient Expres, ktorý právom dostal, od inak často veľmi pomýlenej Akadémie populárnej hudby, cenu Anděl za najlepší rapový album uplynulého roka. Práve s Dezorient Expresom si Prago Union dali na čas, preto návrat len po roku a pol mnohých prekvapil. Navyše, novinka sa pokúša o relatívne ambiciózny koncept verný názvu albumu V barvách – v trinástich skladbách sa viac, no niekedy len okrajovo venuje farbám. Svoje miesto na albume má tak Černá, Hnědá, Fialová, ale aj Vybarvená, Tónovací a Matná. No nebyť názvov skladieb, z koncepčného albumu by sa bez povšimnutia stal klasický.

Asi najsilnejšou stránkou Prago Union sú texty. Kato frázuje s ľahkosťou, využíva jednoduché obraty, zneužíva frazeologizmy a vytvára celky, ktoré sú často svojou priamočiarosťou a jednoduchosťou geniálne. Či už sú veselé alebo temnejšie, nikdy nie sú povrchné. Hudobne Prago Union kolíšu medzi vynikajúcimi živými predvedeniami skladieb, ako ich prezentujú s kapelou a medzi relatívne tendenčnými beatmi, keďže tieto dva svety sa vzájomne silne ovplyvňujú. Oproti Dezorient Expresu sa však zdá, že Prago Union sa zase viac priblížili elektronike, s príležitostným saxofónom či iným nástrojom. Aj to z neho robí slabšiu nahrávku, ako je minuloročný album, no pri výške latky, ktorú nastavil, sa ani niet čomu diviť.

Je to zaujímavé, že asi najzaujímavejšie hip-hopové projekty na českom a slovenskom území sú okorenené nejakou tou rečovou chybou. Či už sú to Prago Union, ich krajan Bonus, ktorého album Konec civilizace bol práve v cenách Anděl prekonaný Dezorient Expresom alebo Slovák Bene, respektíve jeho alter ego Peťo Tázok. Zdá sa tak, že rap je stále menej a menej technickou záležitosťou a do popredia sa dostáva obsah. Mimochodom, ten sa bude dať overiť i na Slovensku, keďže Prago Union zahrajú 5. novembra v Malackách a od 11. do 13. novembra postupne v Holíči, Piešťanoch a v bratislavskom KC Dunaj a v decembri ešte v Košiciach, Trnave a Prievidzi.

Hodnotenie Pravdy: 4 z 5 hviezdičiek

Prago Union: V barvách, Strojovna/EMI, 2011

Hudobné novinky

Mogwai: Earth Division
Rock Action/SubPop, 2011
Škótski post-rockeri Mogwai sa ani nie pol roka po vydaní albumu hlásia s novým EP, nazvaným Earth Division. Ortodoxných fanúšikov Mogwai môže prekvapiť ústup od epických aranžmánov do pokojnejších vôd, napríklad vo folkovej skladbe Hound and Winter či ambientnej Get To France. Napriek žánrovým zmenám je však zvuk stále verný mogwaiovskej estetike.

Lotte Kestner: Trespassers William Songs
lottekestner.ban­dcamp.com, 2011
Speváčka amerických dream-poperov Trespassers William, Anne-Lynne Williams v poslednom čase prevetráva archív a mimo skvelého albumu coververzií Stolen zavesila na profil na stránke Bandcamp i album zložený z akustických verzií skladieb jej domovskej kapely, ktoré nahrávala v postupne v rokoch 2002 až 2011.

Charlotte Gainsbourg: Terrible Angels
Because Music/Elektra, 2011
Francúzska speváčka a herečka, dcéra prominentného páru Serge Gainsbourg a Jane Birkinová, Charlotte Gainsbourg vydala minulý rok mimoriadne vydarený album IRM v produkcii speváka Becka Hansena a práve kombináciou nevydaných skladieb a živých nahrávok je jej aktuálne EP Terrible Angels. Okrem iných sa na ňom nachádza i živá verzia Dylanovej Just Like A Woman.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba