Igor Timko: Známky opotrebovania? Žiadne nepozorujem

29.10.2011 15:00
No Name - Igor Timko
Kapela No Name onedlho vyráža na turné. Autor:

Je dobré nechať vydýchnuť aj samotným ľuďom, nech nie sme dostupní ako rožky v potravinách, tvrdí Igor Timko z No Name.

Ako kapela ste si dopriali trojročnú prestávku, už to bolo akútne? Cítili ste na sebe známky „opotrebovania“?

Nie, bože chráň! Po prvé, rok po poslednom albume sme vydali „best-ofku“, na ktorej bol aj duet s Chinaski Na na na. Po druhé, hrávame množstvo koncertov. Jednoducho, je dobré nechať vydýchnuť aj samotným ľuďom, nech nie sme dostupní ako rožky v potravinách. Pravda je, že oddýchnutý autor v štúdiu je na nezaplatenie, odporúčam aj iným kapelám.

Nový album prináša desať noviniek. Čo môžu fanúšikovia čakať? Je to „starý dobrý“ No Name na aký sú zvyknutí?

V podstate sa dá očakávať „Nový Album“, ktorý je postavený na pevných základoch kapely, ktorá funguje už pätnásť rokov. Posun je prirodzený, nakoľko máme o tri roky viac, teda zaoberáme sa vecami, ktoré nás pred istým časom netrápili. Dobrou správou je, že sa po nejakom čase „prebudil“ brat Roman, ktorý je spoluautorom piesní Žily, Ty a tvoja sestra, Lekná či Večnosť. Na novom albume prispel tromi krásnymi skladbami. Je to evidentné a je z toho cítiť inú poetiku, než aká je v mojich textoch. Nakoľko sme ako kapela autorsky sebestační, Ivan a Zoli prispeli ďalšími piesňami, skrátka, je dobré byť jedným z kapely, v kto­rej všetko funguje.

S názvom nového albumu ste sa veľmi nepohrali, pomenovali ste ho ako „Nový Album“…

Tento názov nám ponúkli naši grafici, ktorí s nami pracujú už sedem rokov. Je to pragmatické, nové skladby, takže Nový Album. Otázkou ostáva, ako sa bude volať ten nasledujúci.

Na scéne ste od roku 1998. Robí sa hudba s pribúdajúcim vekom ťažšie?

Podľa mňa sa dá povedať, že kreativita je otázkou impulzov prostredia, v ktorom sa človek nachádza. Preto je podstatné byť v neustálom kontakte s novými ľuďmi a s novým prostredím.

Vy ste oslávili pred niekoľkými týždňami „Kristove roky“, bola to bujará párty?

Nejako špeciálne som narodeniny neoslavoval. Na oslavách našich detí sa rodiny a priatelia stretávajú až až…

Človek sa rokmi stáva čoraz viac kritickým, jeho názory sa občas vyhrocujú. Čo sa v poslednej dobe stalo terčom vašej kritiky?

Nepáči sa mi, ak človek nedokončí svoju prácu na sto percent. Ak to urobí systémom „nejako to už dopadne“, neuznávam polovičatosť. Na druhej strane som posledné dva týždne strávil s mojím najmladším bratom Dušanom a dovolím si tvrdiť, že po rokoch bratského spolunažívania sa stále prekvapujeme a dochádzame na veci, ktoré sme o sebe len tušili. Asi platí stará múdrosť, že vždy je kam sa posunúť.

V skladbe z nového albumu Ženušky spievate o ženách ako múzach umelcov. Pre vás je to stále vaša manželka alebo sa múzou môže stať aj iná zaujímavá žena?

Manželka ma inšpiruje rozhovormi a postrehmi z inej branže, kde ale paradoxne platia tie isté pravidlá, teda pracuj na sebe a dostane sa ti uznania. Čo sa týka žien, tak každá je iná a jedinečná. Žiadna nemá to, čím sa pýši tá druhá. Nuž a konkurenciou v tom najbližšom okruhu mojej manlželke je naša dcéra Ivanka. To je taký živel, ktorý si prirodzene pýta pozornosť už len tým, že ráno vstane.

Do dueta Ženušky ste si zavolali aj Lucku Bílú. Aký typ ženy pre vás stelesňuje ona?

Lucka dokáže stvárniť ženskú, akú si len viete predstaviť. To je aj dôvod, prečo sme ju na danú pieseň oslovili. Aj keď ju mimo kamier poznám len málo, dovolím si povedať, že je otvorená novým veciam, priateľská a plná emócií. To považujem za základný predpoklad ako vnímať život z toho správneho uhla pohľadu.

Aká „ženuška“ by po boku muzikanta určite nevydržala?

Speváčka!

Čo musíte ako kapela stihnúť do Vianoc?

Čaká nás turné, ktoré štartuje už 7. novembra v Brne, po Čechách pokračujeme 22. novembra v Bratislave a končíme mesiac pred Vianocami v Košiciach.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk