Rammstein si podmanili Bratislavu ohňovou a pyrotechnickou šou

Dnes už legendárna nemecká hudobná skupina Rammstein odštartovala v Bratislave svoje európske koncertné turné. Beznádejne vypredaný zimný štadión Ondreja Nepelu videl úchvatnú šou sexteta hudobníkov, ktorí vydali tento rok aj retrospektívu svojich najväčších úspechov: "Made in Germany 1995 - 2011"!

07.11.2011 02:05
Rammstein Foto:
Rammstein v Bratislave.

Koncertný program sa začal na minútu presne o ôsmej hodine, keď divákov v hale dostala do varu švédska gothic-metalová kapela Deathstars. Po krátkej pauze a úprave aparatúry sa už začala šou á la Rammstein. Nemeckí hudobníci si dali záležať na každom detaile, aby tak opäť potvrdili, že si zaslúžia honor najlepšej koncertnej kapely.

Vyše dvojhodinový koncert odštartovala pesnička Sonne z tretieho radového albumu skupiny Mutter. Hneď po pár minútach sa mohli diváci nielen v prvých radoch „zohriať“ vďaka ohňovej šou, pri ktorej dosahovali plamene výšku niekoľkých metrov.

Rammstein hrali následne hit za hitom. Po Amerike, Ich hab keine lust a Sehnsucht nadšene aplaudovala celá hala, čo skupine pod vedením Tilla Lindemanna dodávalo ešte viac energie k skvelým kúskom. Špeciálne ohňové a pyrotechnické kúsky, ktoré sú pre Berlínčanov charakteristické, asi najviac vynikli pri pesničke Feuer Frei, známej aj z filmu XXX.

Šestnásťročné pôsobenie skupiny a šesť štúdiových albumov dovoľovalo Rammesteinu zaradiť do playlistu dve desiatky pesničiek. Asche zu Asche či asi najznámejší singel skupiny Du Hast spievali okrem hudobníkov aj tisícky nadšených fanúšikov, s ktorými kapela počas celého koncertu skvelo komunikovala.

Skupina, ktorá si svoj názov zvolila podľa leteckej základne Ramstein, kde sa v roku 1988 odohralo letecké nešťastie (zomrelo pri ňom 70 ľudí), ponúkala aj naďalej skvelé predstavenie. Du riechst so gut, Links 2,3,4, Mein Teil privádzali hudobných nadšencov do varu asi ako neutíchajúce ohňové, svetelné a pyrotechnické efekty. Ku kontroverznej kapele patrí aj rovnaké vystupovanie, a tak bratislavskí diváci viackrát videli aj obscénne gestá, ktoré sú pre Nemcov typické.

Rammstein oddané publikum nesklamali ani sériou prídavkov. Na záver koncertu si ponechali single Engel a Ich will, počas ktorých už nielen diváci v priestore vyhradenom na státie, ale v celej hale tlieskali a spievali postojačky.

Jedinou škvrnou na koncerte bol výpadok ozvučenia počas poslednej pesničky Ich will, no ani ten nemohol tisíckam fanúšikov Rammsteinu pokaziť zážitok z veľkolepej hudobnej i ohňovej šou.

Rammstein, ktorí boli v Bratislave už od štvrtka, majú na pláne ešte takmer 40 koncertov. Zavítajú do ďalších dvadsiatich krajín, pričom turné po Európe ukončia 8. marca 2012 v belgických Antverpách. Väčšina z plánovaných koncertov je už dlhodobo vypredaná.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba