Cenu Jána Levoslava Bellu udelila Rada HF skladateľovi Stanislavovi Pristášovi (1992) za dielo 2035 pre symfonický orchester. Cenu Frica Kafendu získala harfistka Katarína Turnerová (1969) za album Canto Amoroso – Katarína Turnerová hrá Milana Nováka. Držiteľom Ceny Jozefa Kresánka je profesor Ladislav Burlas (1927), hudobný skladateľ, muzikológ a významný predstaviteľ slovenskej filozofie hudby získal ocenenie za celoživotné muzikologické dielo, významný prínos v oblasti hudobnej teórie a historiografie.
Cenu Ladislava Martoníka dostal skladateľ, aranžér a saxofonista Igor Čelko (1944) za významnú umeleckú činnosť v oblasti tradičného džezu doma a v zahraničí, najmä v období 60. rokov 20. storočia. Čelko začínal ako klavirista v Dixielande na Suchom Mýte v roku 1960. O rok neskôr sa stal zakladajúcim členom Traditional Clubu.
Cenu Pavla Tonkoviča za významný prínos k rozvoju slovenského folklóru získala rozhlasová redaktorka Miriam Kubandová. Cena sa udeľuje za prínos v oblasti hudobného folklóru, založili ju v roku 1991 na pamiatku dirigenta, skladateľa a odborníka vo folkloristike Pavla Tonkoviča (1907–1980).
Vladimírovi Dianiškovi za významný prínos v rozvoji dychovej hudby na Slovensku a za tvorivú prácu s deťmi a mládežou udelila rada Cenu Karola Pádivého. Založili ju v roku 1991 na pamiatku skladateľa dychovej hudby a dirigenta Karola Pádivého (1908 – 1965).
Cenu Gejzu Dusíka, ktorú založili v roku 2018 na pamiatku nestora slovenskej populárnej hudby, získal Pavel Zajáček za významnú činnosť v oblasti populárnej hudby a iných žánrov.
Najstaršou z jednotlivých kategórií je Cena Jána Levoslava Bellu za hudobné dielo, ktorá sa udeľuje od roku 1963.