Dvořákova Praha odmietla ruského dirigenta, Nohavica Putinovu medailu nie

Svoj program v reakcii na ruskú agresiu upravujú niektoré české kultúrne inštitúcie a akcie. Festival Dvořákova Praha zrušil septembrové vystúpenie ruského dirigenta Valerija Gergijeva. Dôvodom je jeho podpora súčasnej ruskej zahraničnej politiky a ruského prezidenta Vladimira Putina, informuje spravodajská stanica ČT24.

02.03.2022 16:00
Jaromir Nohavica2 CACC20... Foto:
Hudobník Jaromír Nohavica.
debata (1)

Svoj program v reakcii na ruskú agresiu upravujú i niektoré ďalšie kultúrne inštitúcie a akcie. Festival Dvořákova Praha zrušil septembrové vystúpenie ruského dirigenta Valerija Gergijeva. Dôvodom je jeho podpora súčasnej ruskej zahraničnej politiky a ruského prezidenta Vladimira Putina.

Naopak, český folkrockový pesničkár Jaromír Nohavica nechce vracať vyznamenanie, ktoré od Putina pred časom dostal dostal ho podľa svojich slov za piesne, nie za boje. Slovácke divadlo sa svoj názor na aktuálnu situáciu rozhodlo povedať zaradením novej hry o ruských dezinformáciách.

„Momentálne dianie na Ukrajine nemôžeme ignorovať a nechať bez reakcie a prejavu solidarity nielen voči nevinným obetiam nastupujúcej vojny. Za festival (Dvořákova Praha) konáme jasne a rušíme vystúpenie dirigenta Valerija Gergijeva, a to vzhľadom na jeho historicky doložiteľnú podporu agresívnej ruskej zahraničnej politiky a samotného prezidenta Putina,“ uviedol riaditeľ usporiadateľskej Akadémie klasickej hudby Robert Kolář.

Kritike za spoluprácu s ruským dirigentom čelili aj Viedenskí filharmonici, ktorí tento týždeň začali v New Yorku svoje americké turné, na ktorom ich mal dirigovať práve Gergijev.

Kritiku síce odmietol člen vedenia orchestra Daniel Froschauer s tým, že „kultúra sa nesmie stať miestom politických konfliktov“, ale vedenie newyorskej Carnegie Hall oznámilo, že ani Gergijev a ani klavirista Denis Macujev na troch plánovaných koncertoch nevystúpia.

Podobný názor ako Viedenskí filharmonici má aj český folkrockový spevák Jaromír Nohavica. Udalosti na Ukrajine Nohavica označil za hrozné. Medailu, ktorú si pred štyrmi rokmi prevzal od ruského prezidenta Vladimira Putina, však vracať nemieni. „Puškinovu cenu som dostal za piesne, nie za vojny,“ vysvetľuje.

Putin ocenil pesničkára v roku 2018 podľa oficiálneho vyjadrenia Kremľa za zásluhy pri upevňovaní priateľstva a spolupráce medzi národmi a za zbližovanie a vzájomné obohacovanie národných kultúr. Kritici pesničkárovi vtedy vyčítali, že nahráva Putinovi.

Ocenenie je udeľované ako ruským občanom, tak aj cudzincom. V roku 2004 ho dostal aj slovenský spisovateľ a prekladateľ Ján Štrasser. Ten sa však ocenenia v reakcii na napadnutie Ukrajiny ruskými vojenskými silami koncom februára vzdal.

„Bohužiaľ, Puškinova medaila je aj Putinova medaila, certifikát o jej udelení podpísal prezident Ruskej federácie,“ uviedol Štrasser pre slovenské médiá.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #Valerij Gergijev #Dvořákova Praha