Longital majú nový album a vyrážajú na turné. Vypočujte si ich Na Konci hudby

Čo sa nachádza na konci hudby? Odpoveď hľadajte v novej viac ako sedemminútovej skladbe od skupiny Longital, ktorá uzatvára tracklist ich práve vychádzajúceho štúdiového albumu Dočista. Hudobná a partnerská dvojica Shina a Daniel Salontay na ňom tentokrát spojila sily s anglickým elektronickým producentom a zvukovým dizajnérom Andrejom Bakom. Na podporu albumu spoločne vyrazia na niekoľko jesenných koncertov na Slovensku a v Čechách.

12.09.2022 14:00
Longital kredit Juraj Behun Foto:
Longital vydávajú už dvanásty album a pokrstia ho na koncertoch.
debata

Dvanásty album Longital vznikol v štúdiu Daniela Salontaya v čase, keď sa opäť raz nevedelo, čo bude ďalej s hudbou. Zásadným momentom novej tvorby bol rok 2021, kedy Shine a Danielovi ich dlhoročný kamarát, londýnsky producent Andrej Bako, ktorý má v životopise spolupráce so speváčkou Nicolette z Massive Attack, Kylie Minogue či Barbican Centre v Londýne, pustil svoje nové tracky založené na modulárnej elektronike. Longitálcom sa zapáčili natoľko, že si ich okamžite vyžiadali.

“Tvorba albumu Dočista až na tri výnimky spočívala hlavne v aktívnom počúvaní Andrejových podkladov a čakaní na obsah, čím myslím text, až potom mohla prísť hudba. Výzvou pri hudbe a aranžovaní bolo rytmicky a harmonicky posunúť vnímanie elektronického tracku a vytvoriť prostredie pre Shinu, jej prácu s textom, frázovaním a melódiou. V celom procese som využil to, čomu som sa venoval počas covidových mesiacov: harmónii, rytmu, modalite, dopĺňaniu medzier v základoch,” hovorí Daniel Salontay, ktorý práve počas pandémie popri komponovaní a manažovaní kapely začal aj s učením hry na gitaru.

Longital sa vďaka Andrejovi Bakovi po rokoch vrátili späť k elektronike. Symbiózou Andrejových nahrávok, skúseností a vyzretosti Shiny a Daniela Salontaya, ktorí majú za sebou stovky koncertov po svete, vzniklo dielo so špecifickým zvukom.

Skladba Na konci hudby, ktorá dnes vychádza ako tretí singel albumu, patrí medzi spomínané tri výnimky, ktoré hudobne nevychádzajú z Bakových podkladov. Jej sila pramení z reminiscencie na úplne prvý longitálsky album September. Daniel Salontay sa po 20 rokoch vracia k speváckemu mikrofónu, k slovám, frenetickým gitarám a bezkontextovým gramatikám voľného rytmu.

Album Dočista vychádza 9. septembra na značke Slnko Records. 10 skladieb z neho bude postupne pribúdať na streamovacie platformy, vo výrobe je CD aj vinyl. Koncom septembra prebehnú krsty albumu v Prahe (22.9. Café v Lese) a Bratislave (29.9. Pink Whale) spoločne s Andrejom Bakom. Na druhú časť šnúry s Longitalom sa potom Andrej opäť vráti na Slovensko v novembri. Dátumy koncertov budú oznámené čoskoro.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Longital #Slnko Records