Zomrel uznávaný džezový saxofonista Pharoah Sanders

Vo veku 81 rokov zomrel v sobotu americký džezový saxofonista Pharoah Sanders, známy svojím jedinečným štýlom hry. Sanders bol vedúcou osobnosťou tzv. spirituálneho džezu, ktorý čerpá vplyvy z ázijských a afrických tradícií.

25.09.2022 17:30
debata
Pharoah Sanders a jeho svojský štýl hry na saxofóne.

Vďaka svojmu expresívnemu štýlu sa stal vyhľadávaným hudobným spolupracovníkom. Nahrával s Johnom Coltraneom, McCoyom Tynerom, Normanom Connorsom, Ornetteom Colemanom a ďalšími.

Ako sólový interpret vydal približne tri desiatky albumov. Debutoval v roku 1965 platňou Pharoah's First. Posledným štúdiovým albumom vydaným počas jeho života je spoločný projekt Promises z roku 2021, ktorý pripravil s britským elektronickým hudobníkom vystupujúcim pod menom Floating Points a Londýnskym symfonickým orchestrom. Platňa sa stretla s nadšeným ohlasom zo strany kritikov.

Pharoah Sanders, vlastným menom Farrell Sanders, sa narodil v roku 1940 v americkom štáte Arkansas. Hudobnú kariéru odštartoval v kalifornskom Oaklande a začiatkom 60. rokov sa presťahoval do New Yorku. Špecializoval sa na tenorový saxofón.

debata chyba
Viac na túto tému: #hudba #úmrtie #džez #jazz #saxofón
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy