Prinášame pehľad sviatočných koncertov v Slovenskej filharmónii

Sviatky a hudba patria nerozlučne k sebe. Svedčí o tom aj bohatá ponuka koncertov v Slovenskej filharmónii. Decembrové koncerty vyvrcholia Vianočnými, Silvestrovskými a Novoročným koncertom.

, 18.12.2022 17:00
rastislav štúr Foto:
Rastislav Štúr vystúpi s Bratislavským chlapčenským zborom.
debata

Na tohtoročné Vianoce sa naladíme na tradičných Vianočných koncertoch Slovenskej filharmónie a Bratislavského chlapčenského zboru (zbormajstri Magdaléna Rovňáková a Gabriel Rovňák) so sopranistkou Janou Juríčkovou. Za dirigentským pultom bude stáť slovenský dirigent Rastislav Štúr. V jeho naštudovaní budú znieť vianočné hudobné prskavky, medzi ktorými nebude chýbať Vianočná predohra nemeckého skladateľa a dirigenta Otta Nicolaia, Ave Maria, gratia plena… modlitba dodnes inšpirujúca skladateľov po celom svete. Autorom jej najslávnejšieho a najkrajšieho zhudobnenia je francúzsky skladateľ Charles Gounod.

Na koncertoch nebude chýbať Kvetinový valčík z baletu Luskáčik Piotra Iľjiča Čajkovského, Silent Walz Ľubice Čekovskej ani zmes vianočných kolied v úprave skladateľa a dirigenta Zdeňka Macháčka a mnoho ďalších melódií, ktoré sú spojené s najkrajšími sviatkami roka.

Bratislavský chlapčenský zbur a dirigent... Foto: A. Trizuljak
rastislav štúr Bratislavský chlapčenský zbur a dirigent Rastislav Štúr.

Na záver zaznie tradične Tichá noc, svätá noc Franza Xavera Grubera. Rakúsky skladateľ, organista a hudobný pedagóg dokončil túto koledu presne na Štedrý deň. O pár hodín na to premiérovo odznela na polnočnej omši.

Vianočné koncerty Slovenskej filharmónie sa uskutočnia v nedeľu, pondelok, utorok a v stredu (18., 19., 20. a 21. decembra).

Prehľad vianočných koncertov v Slovenskej... Foto: Slovneská filharmónia
sf Prehľad vianočných koncertov v Slovenskej filharmónii.

Slávnostná a radostná atmosféra v Koncertnej sieni vyvrcholí na Silvestra a na Nový rok. Zaznie výber diel britských a amerických skladateľov – Leonarda Bernsteina, Georga Gershwina, Frederica Loeweho a Andrewa Lloyda Webbera. Jedným zo sólistov bude klavirista Ladislav Fančovič, v ktorého interpretácii zaznie Rapsódia v modrom Georga Gerschwina. Atmosféru umocnia dvaja poprední speváci – sopranistka Martina Masaryková a tenorista Ľudovít Ludha. Slovenská filharmónia sa predstaví pod taktovkou českého dirigenta Roberta Jindru, ktorý je od sezóny 2021/2022 šéfdirigentom Štátnej filharmónie Košice a od aktuálnej sezóny zastáva post hudobného riaditeľa Opery Národného divadla v Prahe.

lucie Čítajte viac Koncert kapiel Lucie, Škwor a Michala Penka v Košiciach sa presúva na nový termín

Koncerty sa budú konať v piatok 30. decepbra o 19. h, v sobotu 31. o 16. h a nový rok oslávia v Slovenskej filharmónii v pondelok 2. januára o 19. h.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Slovenská filharmónia