Skupina Pussy Riot vydala pieseň proti vojne na Ukrajine, vyzýva súdiť Putina

Ruská punková skupina Pussy Riot vydala novú pieseň proti vojne na Ukrajine a zverejnila aj vyhlásenie, v ktorom žiada, aby bol ruský prezident Vladimir Putin za svoje činy súdený.

25.12.2022 11:00
pussy riot Foto:
Medzi témy, ktoré Pussy Riot reflektujú, patria okrem občianskej angažovanosti aj feminizmus, práva sexuálnych menšín a sloboda prejavu.
debata (9)

Vojnový protestsong má názov „Mami, nepozeraj televíziu“ a vyšiel 24. decembra – presne desať mesiacov od vpádu ruskej armády na Ukrajinu" informuje britská stanica BBC.

Vo vyhlásení, ktoré sprevádzalo vydanie skladby, Pussy Riot označujú Putinovu vládu za teroristický režim a prezidenta, úradníkov v jeho okolí, generálov i propagandistov za vojnových zločincov.

Refrén piesne je založený na slovách zajatého ruského branca, ktorý v telefonickom rozhovore so svojou matkou povedal: „Mami, nie sú tu žiadni nacisti, nepozerajte televíziu.“ Záznam tohto rozhovoru bol zverejnený.

Pussy Riot — MAMA, DON’T WATCH TV / МАМА, НЕ СМОТРИ ТЕЛЕВИЗОР (ANTI - WAR SONG)

Členovia Pussy Riot vo svojom vyhlásení vyzývajú ľudí v Rusku, aby sa žiadnym spôsobom nezapájali do vojny na Ukrajine, aby nepreberali predvolania na vojenskú správu a nesledovali propagandu. „Každé gesto proti tejto vojne je dôležité,“ uviedli členovia punkovej skupiny.

Skupina Pussy Riot je známa tým, že často organizuje protesty proti aktivitám a rozhodnutiam ruskej vlády a úradníkov.

Jedna z členiek zoskupenia – Nadežda Tolokonnikovová – bola v roku 2021 v rámci snáh ruskej vlády o potlačenie disentu označená ruským ministerstvom spravodlivosti za tzv. zahraničnú agentku. Vyhlásenie za zahraničného agenta znamená dodatočnú vládnu kontrolu a v Rusku má silnú pejoratívnu konotáciu, ktorá môže daného človeka diskreditovať.

pussy riot Čítajte viac V Katare zadržali členov skupiny Pussy Riot, počas finále chceli vtrhnúť na ihrisko

Tolokonnikovová sa pred tým preslávila aj tým, že v roku 2012 bola účastníčkou performance v moskovskej Katedrále Krista Spasiteľa, pri ktorej Pussy Riot predniesli „modlitbu“ k Bohorodičke, aby Rusko zbavila prezidenta Vladimira Putina. Následne bola odsúdená a vo väzení strávila takmer dva roky.

Zadržaná bola aj jej kolegyňa z Pussy Riot Marija Aľochinová, a to vlani, po vypuknutí protestov požadujúcich prepustenie ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného.

DPA pripomenula aj udalosť z roku 2018, keď štyria členovia skupiny vtrhli na ihrisko počas finále majstrovstiev sveta vo futbale, ktoré sa konalo v Moskve. Táto akcia bola protestom proti policajnej brutalite v Rusku. Aktéri protestu boli odsúdení na 15 dní väzenia.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Pussy Riot #hudba #vojna na Ukrajine
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy