Kultový album Dvaja s piesňami z filmu Fontána pre Zuzanu vyšiel v reedícii. Hit Nemožná má novú disco verziu s klipom

Legendárny album Vaša Patejdla DVAJA je soundtrackom rovnako legendárneho filmu Fontána pre Zuzanu 1. Po rokoch vychádza v reedícii.

, 17.03.2023 14:00
LP_Patejdl, Vaso_Dvaja_Fontána pre... Foto:
Album Dvaja s piesňami Vaša Patejdla k filmu Fontána pre Zuzanu.
debata

Album obsahuje hudbu a piesne z tohto filmu, ktorý bol v polovici 80. rokov minulého storočia mimoriadne úspešný, a to aj vďaka skvelej Patejdlovej hudbe, ktorú v jej pesničkovej časti otextoval rovnako skvelý Boris Filan. Hity ako Prvá láska, Nemožná, Dvaja, či Mopedová (Poďme spolu lietať) a najmä Ak nie si moja spievajú popri Patejdlovi aj Jožo Ráž, Robo Grigorov, Oľga Záblacká, Silvia Slivová a ďalší. Je to jeden z najvýznamnejších albumov slovenskej modernej populárnej hudby a preto je právom zaradený do súčasnej vinylovej edície Opusu.

Vašo Patejdl Čítajte aj Vašo Patejdl: V Eláne sme chceli byť slávni

Juraj Čurný pri príležitosti nového vydania napísal sleevenote, v ktorom sa okrem iného píše: „Jeden z najúspešnejších slovenských filmov priniesol do histórie slovenskej populárnej hudby aj prvý regulérny filmový soundtrack, ktorý okrem pesničiek obsahoval tiež inštrumentálne skladby a medzihry s ústredným motívom. Album bol výsledkom priamej spolupráce medzi filmármi (Koliba) a hudobným vydavateľstvom (Opus) s cieľom, aby sa dostal do predaja súbežne s nasadením filmu v kinách, čo sa aj podarilo. V oboch prípadoch dostali – či už samotný film, alebo aj album – popri masovej (komerčnej) úspešnosti aj nádych určitej kultovosti…..Album Dvaja je svojím spôsobom esenciou vrcholiacej vlny najúspešnejšieho obdobia slovenskej populárnej hudby vo vtedajšom „federálnom“ česko-slovenskom kontexte. Esenciou, ktorá ani po takmer štyroch dekádach nestratila nič na svojej kvalite.“

Nedávno vyšla aj nová electro-house disco verzia hitu Nemožná, pri ktorého tvorbe cover verzie bol použitý pôvodný a absolutne nezameniteľný spev Silvie Slivovej.

The Deep DJ's - NEMOŽNÁ

Uvádza ho štúdio The Deep Records & The Deep DJs, ktorí sa k piesni vyjadrili: "Výberom skladby Nemožná sme chceli priniesť tento legendárny hit z roku 1986, nanovo prerozprávať a osloviť aj súčasnú generáciu. Chceme v neposlednom rade vzdať tým hold Vašovi Patejdlovi ako otcovi elektronického zvuku s jeho legendárnou Yamahou DX 7. Vydavateľstvo OPUS nám poskytlo vokály Silvie Slivovej z pôvodnej piesne, z ktorej sme vytvorili našu prvú coververziu z mnohých, ktoré ešte chystáme.“

K piesni vznikol aj videoklip v produkcii The Deep Records od režiséra Roba Bošeľu s televíznymi hercami Dušanom Ambróšom a Biankou Šutičovou. Klip sa pokúša o novodobú paralelu príbehu platonickej lásky pôvodnej Nemožnej z filmu Fontána pre Zuzana k mladému sochárovi.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #hudobné novinky
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy