Väčšina z nich ešte nevypredáva veľké kluby, ale kritické uši ich už stihli detekovať ako mimoriadne talenty. Výnimkou nie je ani hviezda štvrtkového programu. V odstavenej električke, kde sa podujatia rozlievajú do verejného priestoru vystúpia manchesterskí nebinárni MC Iceboy Violet. Vlani vydali mixtape The Vanity Project, ktorý figuroval v renomovaných periodikách medzi naj nahrávkami roka a ak ste o nich doteraz nepočuli, rozhodne sa tak čoskoro stane.
Mladá manchesterská scéna vďačí za rozkvet klubovému podhubiu The White Hotel v meste Salford a Iceboy Violet sú tú jednými z najčastejšie koncertujúcich umelcov. “White Hotel mi dal príležitosť vylepšiť to, čo robím pred desiatimi ľuďmi aj pred dvesto ľuďmi,” hovoria v rozhovore pre magazín The Quietus.
Ak ste tiež odpadli z vlaňajšieho koncertu rapera, tanečníka a choreografa Thomasa Hayesa alias Blackhaine, ktorého talent tiež vyrašil z tohto prostredia, viete, že veľké očakávania od živej performance žánrovo príbuzných Iceboy Violet sú na mieste. Keď Hayes zoskočil v bratislavskej A4ke (koncertoval počas festivalu Next) z pódia, rozrazil publikum, aby dal textom fyzický rozmer a každú slabiku do nás odtlačil, všetci sme pochopili, že jeho performance je kolektívnym a zdieľaným dielom. Čakanie na štvrtkový koncert si môžeme skrátiť napríklad skladbou Prayer, ktorá vznikla v spolupráci Iceboy Violet, Blackhaine a Blood Orange.
Kultúrna bublina generačne príbuzných tvorcov a tvorkýň vyvierajúca a zbiehajúca sa v okolí anglického Manchestru je nafúknutá na prasknutie. Tvoria ju začínajúce i etablované hviezdy súčasnej klubovej hudby ako Josh Reidy a Joshua Inyang vystupujúci ako Space Africa či keňský producent Slikback. Na The Vanity Project spolupracovali Iceboy Violet aj s Emily Glass, Jennifer Walton, floridským producentom Nickom Leonom, Mun Sing (Giant Swan), Exploited Body či s Aya (LOFT).
Že je táto mladá scéna životaschopná a naozaj kvalitná, potvrdzujú aj Iceboy Violet. “Všetci moji priatelia sú naozaj neuveriteľní hudobníci. Je pre mňa ťažké držať krok,“ povzdychli si v jednom z rozhovorov. Jedna z najúdernejších skladieb zo spomínaného mixtapu má názov Lilith a vzišla zo spolupráce s Blackhaine, Daemonom a Orlandom.
Iceboy Violet vychádzajú zo žánra grime (britský bratranec hip-hopu) a intímne texty sú – sprevádzané emotívnym vokálom a zastretým hlasom – prúdom vedomia reflektujúc queer identity, duševné zdravie a kritizujúc stereotypy či sociálne nerovnosti.
Ich výpoveď je priamočiara, odhaľujú vlastnú zraniteľnosť, čím vytvárajú možnosť kolektívne prekonávať fóbie, pochybnosti či úzkosť. Premýšľanie o nových možnostiach vyjadrenia a posúvaní rapu, trapu aj popu do neprebádaných polôh ovplyvnili umelecké idnetity ako Actress, Arca, Holly Henrndon, ale aj raper J Dilla.
V spolupráci s duom Space Africa sa tak grime rozplýva v snovej introspekcii, inde zachádza do krajnej núdze noisu a pre naliehavosť sa načahuje až k metalu. Debutový MOOK z roku 2018 je čistá avantgarda a počas štyroch rokov, aj v rámci spomínaných spoluprác so spriaznenými umelcami a umelkyňami dospeli Iceboy Vilet k prepracovanému rukopisu a prerazili z manchesterského undergroundu rovno do sŕdc popredných svetových kritikov.
Čítajte viac Britskú popmusic diktuje Stormzyho grimePre Iceboy Violet sú alfou a omegou živé vystúpenia a do performancií sa vkladajú absolútne. Hoci sú texty často príkre a režú do živého, napokon sa koncerty snažia priviesť ku kolektívnej katarzii. „Hovoríme o hrozných veciach a potom na konci prechádzame publikom a objímame ľudí, ak im to vyhovuje. Zažijeme to všetci spoločne, preto sa snažíme skončiť pri nádeji,” prezrádzajú Iceboy Violet. Štvrtkový večer otvorí DJ GÄP ako zástupca tuzemskej klubovej scény.