Umelá inteligencia oživí hlas Johna Lennona v poslednej nahrávke Beatles, prezradil McCartney

Britský hudobník Paul McCartney vo vysielaní stanice BBC uviedol, že použil umelú inteligenciu na vytvorenie "poslednej nahrávky Beatles". Program v piesni dotvorí hlas speváka Johna Lennona, ktorý zomrel v roku 1980. Využije na to jeho predchádzajúce nahrávky a skladba vyjde ešte tento rok. O akú konkrétnu pieseň pôjde, McCartney neprezradil.

14.06.2023 10:41
the ebatles Foto:
Členovia skupiny The Beatles (zľava) Paul McCartney, George Harrison, John Lennon a za bicími Ringo Starr.
debata (1)

„Práve sme ju dokončili a vyjde tento rok,“ uviedol McCartney. Podľa BBC by to mohla byť pieseň Now And Then, ktorú Lennon napísal v roku 1978. Zvyšní traja členovia kapely zvažovali jej nahranie už v 90. rokoch, ale nakoniec od toho po jednej skúške upustili.

Podkladom pre vznik piesne by mohli byť zvukové záznamy, ktoré Lennon nahral krátko pred smrťou vo svojom byte za sprievodu piana a adresoval ich McCartneymu. Zvuk z kaziet vyčistil producent Jeff Lynne av rokoch 1995 a 1996 vďaka tomu vyšli skladby Free As Bird a Real Love, ktoré boli prvými piesňami od Beatles po dvadsaťpäťroč­nej pauze.

Beatles, George Harrison, Paul McCartney, John Lennon, Ringo Starr Čítajte viac From Me To You, tretí singel skupiny Beatles, vyšiel pred 60 rokmi

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Paul McCartney #The Beatles