Kultúrny večer na pripomenutie dobrých vzájomných vzťahov Slovenska a Kórey sa začal vystúpením veľvyslanca Kórejskej republiky Byeongdo Lee. Ten odprezentoval logo, ktoré k 30 rokom spolupráce pripravili – vraj pripomína bicykel, ktorý nikdy nejde dozadu, len dopredu, rovnako ako slovensko-kórejské vzťahy.
Slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský pripomenul, že na Slovensku pôsobí vyše sto kórejských firiem a verí, že spolupráca pôjde naozaj ako bicykel len dopredu.
Nasledovali vystúpenia nášho súboru SĽUK s programom Slovensko, ktorý je zložený z ukážok ľudových tancov a piesní z rôznych regiónov Slovenska. SĽUK predviedol dievčenský tanec Liptáčky, chlapské vystúpenie s názvom Zbujnici v žinčici, tanečnú bitku mladíkov zo Zemplína a huculov z Ukrajiny, potom zazneli rytmy cimbalu a slovenskú časť uzavrela Vyhadzovaná z Myjavska.
Slovenské tance a piesne sa striedali s vystúpením vynikajúceho kórejského súboru Molgae na čele s Lee Young Kwangom. Hostia si vypočuli samulnori – žáner kórejskej perkusnej hudby, kde obdivovali hru na štyri tradičné kórejské hudobné nástroje – malý gong kkwaenggwari, veľký gong jing, bubon v tvare presýpacích hodín zvaný janggu a bubon zvaný buk.
Fascinujúce choreografie kórejského súboru Molgae
Vrcholom večera bolo 15-minútové predvedenie Pangut – perkusnej hudby a improvizovaných tanečných krokov. Účinkujúci mali na hlavách sangmo, tradičný kórejský klobúk s dlhou stuhou, ktorá vytvárala fascinujúce obrazce a pohyby počas ich rytmického tanca.
Všetko môžete vidieť na videu: