Album Pavol Hammel Prúdy vychádza v reedícii

Album Pavol Hammel Prúdy na etikete vydavateľstva Opus vychádza v reedícii. Po debutovej LP platni Zvoňte, zvonky (1969) bol druhým vydaným albumom slovenskej hudobnej legendy a jeho celoživotnej sprievodnej skupiny. TASR o tom informovala PR manažérka Renáta Tomášová.

03.11.2023 16:00
Pavol Hamel Foto: ,
Skladateľ, spevák a hudobník Pavol Hammel.
debata

Album pôvodne vyšiel v roku 1970 a Hammel na ňom predstavil novú zostavu Prúdov so supertalentovaným gitaristom a skladateľom, vtedy 17-ročným Františkom Griglákom. Autorsky sa na albume podieľali v hudobnej zložke predovšetkým Hammel a Griglák, pričom autormi väčšiny textov sú Kamil Peteraj a Boris Filan, ktorí s Hammelom spolupracovali počas celej jeho hudobnej kariéry.

Výsledkom ich vtedajšej spolupráce sú dnes už legendárne piesne Kráľ slnečných hodín, Koče plné ruží, Mechanická bábika, Princezná zlatovláska, Hermína, V záhrade ružového zámku či Medulienka, ktorá sa na album ani nedostala.

"Tento album vznikal za dvojnásobne pohnutých okolností. Už som mal hotový a na vydanie pripravený album Pokoj vám (1969), ale neprešiel cez schvaľovací proces pre prílišný pesimizmus textov, odrážajúcich situáciu v okupovanej krajine. Skupina Prúdy sa rozpadla, názov mi ako spevákovi zostal a Marián Varga si založil Collegium Musicum. Mal som šťastie a oslovil som na spoluprácu mimoriadne talentovaného gitaristu a skladateľa Františka Grigláka.

Podarilo sa nám v krátkom termíne zostaviť novú skupinu a nahrať silnú kolekciu piesní, aj keď žánrovo trochu rozhodených, ako napríklad Princezná zlatovláska, Koče plné ruží, Stromy, Abraka dabraka, ktoré doteraz hrávam, a už teraz sa teším na budúcoročné turné skupiny Prúdy, kde odohráme výber toho najlepšieho, čo skupina vytvorila a nahrala počas 54-ročnej existencie," vyjadril sa spevák, skladateľ, gitarista a hudobný producent Pavol Hammel, ktorý 7. decembra 2023 oslávi životné jubileum 75 rokov.

Skupina Prúdy nahrala album v zostave Pavol Hammel (sólový spev, gitara), František Griglák (elektrická gitara, klávesové nástroje), Alexander Filo (basová gitara), Anton Kuruc (bicie nástroje).

debata chyba
Viac na túto tému: #novinka #hudba #Pavol Hammel