A4 opäť dýcha

15.10.2012 15:00
39 jan jelinek and 3X  Andrew Pekler a Jan Jelinek
A4 otvorila v sobotu nové priestory v budove YMCA retro-futuristickým spektáklom: známi nemeckí hudobníci Andrew Pekler a Jan Jelinek zahrali diela priekopníčky elektronickej hudby Ursuly Bogner. Autor:

Príjemná, univerzálne použiteľná sála s vysokým stropom sa pýši novou drevenou podlahou, ďalší, väčší priestor v suteréne obsadili progresívni hudobníci, aby práve oni pod názvom Na začiatku s dychom začali éru v takmer storočnej a pre mládež už i doterajším programom atraktívnej budove YMCA v Bratislave, ktorú v súčasnosti vlastní nadácia Intenda. Občianske združenie A4 v nej od soboty ponúka nové priestory otvorené rôznym druhom umenia i občianskemu aktivizmu.

„Mám tonu prachu v pľúcach a dúfam, že sa nám podarí splatiť dlhy, ktoré sme si museli narobiť napriek svojpomoci,“ hovorí režisér, dramatik a herec Dušan Vicen. „Po psychickom pekle v bývalom Véčku a improvizácii v bývalom obchodnom dome Dunaj máme konečne divadlo, kde budeme mať tvorivý pokoj,“ dodáva. „Alebo skôr nepokoj?“ Herec Vlado Zboroň po vyčerpávajúcich úpravách a opravách dúfa, že bude konečne čas a priestor na sústredenú tvorbu. Hudobník a divadelník Ľubo Burgr verí, že sa divadlu Skrat a združeniu Atrakt Art podarí z vlastných zdrojov zaplatiť prenájom a zvyšok nákladov vykryť grantmi. Teší sa na spoluprácu s ďalšími združeniami, nielen tými už etablovanými, ako je napríklad Hubris, ale aj s novými, vznikajúcimi. A4 bude pokračovať v pravidelných divadelných predstaveniach, filmových projekciách, vo festivaloch…

Kurátor a muzikológ Slávo Krekovič, spoluzakladateľ združenia A4, očakáva, že v priestoroch YMCA vznikne príjemné komunitné centrum, ktoré bude postupne fungovať po celý deň, a to prinajmenšom pre dve generácie. Jadro návštevníkov by podľa jeho odhadu mali tvoriť osemnásť- až tridsaťpäťroční, najmä na experimentálnych koncertoch, divadlo však priťahuje aj návštevníkov naprieč generáciami.

Priestory pre kultúru na Slovensku pomaly, ale isto pribúdajú. Pri čapovanom pivku v nadýchnutej „áštvroke“ sme mohli meditovať, či je za touto pozitívnou tendenciou mohutný príliv mladých umelcov a ich manažérske zručnosti, domáce či európske peniaze a idey, skúsenosti, ktoré si umelci prinášajú z pobytov v zahraničí, alebo facebooková komunita so svojou neuveriteľnou akcieschopnosťou…

Počas nášho rozprávania sympatické dievča domaľovávalo priamo na stenu charakteristické piktogramy, aby tí od baru trafili tam, kam treba. V A4 sa nestratíte!

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku