Viliam Klimáček: Vodka a chróm

Hlavný hrdina Roman si kladie otázku, ako by sa vyvíjal jeho život, keby november 1989 nevyšiel a komunisti by ho krvavo potlačili ako v Číne na Námestí nebeského mieru.

01.11.2013 05:00
debata
Viliam Klimáček: Vodka a chróm Foto: PT Marenčin
Viliam Klimáček Vodka a chróm Viliam Klimáček: Vodka a chróm

Vodka a chróm je paralelný román, spletený ako vrkoč z dvoch osudov toho istého hrdinu: príbeh Romana, študenta medicíny a neskôr lekára, ktorý rezignuje na medicínu a stane sa dílerom zubných kefiek, a príbehom jeho alter ega, jeho fiktívneho dvojčaťa Viktora, ktorého po potlačenej demonštrácii v novembri 89 internujú na bratislavskom zimnom štadióne a odsúdia do nechcenej role disidenta. Dva možné vývoje jedného človeka a jedného štátu. Realistický prúd paralelne beží s prúdom fikcie z totalitného štátu Slovanská Karpatia roku 2013.

Viliam Klimáček je spisovateľ, režisér, zakladateľ divadla GUnaGU, v ostatných rokoch najhranejší slovenský dramatik. Vyštudoval lekársku fakultu v Bratislave, praxoval na kardiochirugickej klinike, potom odišiel na voľnú nohu. Napísal vyše 40 divadelných hier, za ktoré získal 7 cien Alfréda Radoka. Písal aj experimentálne rozprávky, básne, rozhlasové hry a operné libretá, v súčasnosti robí aj pre televíziu a film. Za konceptuálnu knihu Noha k nohe získal medzinárodnú cenu IBBY. Román Námestie kozmonautov zvíťazil v súťaži Román 2006, bol nominovaný na cenu Anasoft litera a získal Cenu AOSS za rok 2007.

debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #komunizmus #Viliam Klimáček