Vladimir Sorokin: Metelica

Aký strašný bolívijský vírus vyvolal epidémiu v ruskej dedine? Kde sa vzali v snehu uprostred polí a lesov priezračné pyramídy? Kto sú vitaminátori prežívajúci svoje zvláštne životy v domoch zo živorodej plsti? A ako sa skončí príbeh jednej cesty dedinského doktora Garina, ktorý sa začal počas metelice na malej prepriahacej stanici, kde nikdy nie sú k dispozícii odpočinuté kone?

05.02.2014 05:00
debata
Vladimir Sorokin:
Metelica Foto: Kalligram
Vladimir Sorokin Metelica Vladimir Sorokin: Metelica

Okresný doktor Platon Iľjič Garin sa počas silnej metelice ocitá na poštovej stanici. Domáha sa saní s konským záprahom, aby sa mohol čo najskôr dostať do dediny Dolgoje, ktorú zachvátila hrôzostrašná epidémia. Bolívijsky vírus sa šíri uhryznutím a z ľudí sa stávajú krvilační zombíci. Doktor Garin vezie so sebou vakcínu pre nenakazených obyvateľov dediny, ktorú im treba podať do niekoľkých hodín. Dostať sa k ním však nebude také jednoduché…

Metelica je akousi hrou na asociácie, nielen literárne. Vo svojej podstate metelica dokresľuje atmosféru, zásadným spôsobom ovplyvňuje vývoj deja a zároveň predstavuje všadeprítomného hlavného hrdinu. Počas jedného z interview pre portál The New Times V. Sorokin uviedol, že Metelica je novela o cieli ruského života – o fyziologickom prežití a živote ruského národa, ktorý dennodenne bojuje s podobnými metelicami v rôznych podobách.

Sorokinova novela okrem existenčnej otázky ruského človeka však pred čitateľom predostiera aj iné témy. Pomerne výrazný je triedny konflikt medzi doktorom Garinom, predstaviteľom inteligencie či vyššej triedy, a Perchušom, prostým človekom, ktorému ku šťastiu stačí strecha nad hlavou a dostatok jedla, čím autor zobrazuje binaritu ruského národa, aktuálnu aj v 21. storočí.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #knižná novinka #Vladimir Sorokin #zombie