Dan Ariely: Ako klameme

dborník na ľudskú iracionalitu sa vo svojej najnovšej knihe zameral na to, ako a prečo klameme – nielen ostatných, ale aj sami seba.

06.02.2014 05:00
debata
Dan Arialy:
Ako klameme Foto: Premedia
Dan Arialy Dan Arialy: Ako klameme

Autor opisuje, ako sa neetické správanie prejavuje v osobnom aj pracovnom živote a politike, a ako nás všetkých ovplyvňuje, hoci sa sami neraz považujeme za mimoriadne morálnych. Odpovedá na mnohé otázky: Nakoľko nás ovplyvňuje šanca, že nás pri tom chytia? Robí náboženstvo ľudí lepšími alebo horšími? Prečo toľko pokusov schudnúť končí fiaskom? Robí nás spolupráca s inými ľuďmi poctivejšími? Viedla nečestnosť až k finančnej kríze?

V neposlednom rade však Ariely rozpoznáva aj to, vďaka čomu sa správame poctivo a ako by sme tento prístup mohli rozšíriť v každodennom živote. Pádne zistenia z jeho osobného života aj z laboratórnych experimentov zmenia to, ako sa pozeráte na seba, svoje činy aj na ostatných ľudí. Hoci Ariely neptrí k naivným ľuďom, verí, že nás jeho kniha môže urobiť poctivejšími. V spoločnosti, kde sa menej kradne a ľudia si navzájom veria, sa žije lepšie.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #knižná novinka #Dan Ariely #iracionalita #klamstvá