Strážca majáka je ďalší hit kráľovnej švédskej krimi

Po rokoch sa na Sivý ostrov, ktorý obyvatelia rybárskeho mestečka Fjällbacka prezývajú Ostrov prízrakov, nečakanie vracia zo Štokholmu Annie so synom. Nedlho po tom nájdu vo vlastnom byte zastreleného Matsa Sverina.

20.01.2015 12:00
debata
Camilla Läckberg: Strážca majáka Foto: Slovart
Camilla Läckbergová: Strážca majáka Camilla Läckberg: Strážca majáka

Obľúbeného ekonomického riaditeľa komunálneho úradu, v študentských časoch veľkej lásky ženy unikajúcej pred neznámym nebezpečenstvom. Na policajného inšpektora Patrika Hedströma, ktorý sa po ťažkej chorobe vracia znovu do práce, čaká nový prípad. Tak sa začína príbeh detektívneho románu Strážca majáka, ktorý nedávno vyšiel aj v slovenskom preklade.

„Doteraz najlepšia kniha Camilly Läckbergovej,“ píše švédska kritika. Kráľovná švédskej krimi je šiestou najpredávanejšou spisovateľkou Európy. Každý jej román sa stal bestsellerom a dobyl najvyššie priečky knižných hitparád. „Keď sa môj román Kamenár vyšplhal na prvé miesto rebríčka New York Times, pohrávala som sa s myšlienkou, že si túto informáciu nechám vytetovať,“ vtipkovala Camilla Läckbergová v rozhovore pre The Washington Post.

Jej knihy boli preložené do tridsiatich ôsmich jazykov. Na konte má viac ako dvanásť miliónov výtlačkov, ktoré sa predali vo viac ako päťdesiatich krajinách. Dve z doteraz vydaných Läckbergovej detektívok sa už dočkali aj filmovej podoby. A v roku 2012 podľa jej predlôh nakrútili deväťdielny televízny seriál The Fjällbacka Murders.

Erica je takmer ako ja

„Odmalička boli detektívky mojím snom. Kým iné deti sa zabávali listovaním v príbehoch malého poníka, ja som čítala knihy Agathy Christie,“ prezradila. Vyťahovala ich z otcovej knižnice. Napínavé príbehy nielen čítala, ale aj písala. Prvú knihu napísala, keď mala päť rokov. „Tomten bol vzrušujúcim dobrodružstvom s krvavou zápletkou. Už v útlom veku odkryl moju fascináciu temnými stránkami človeka,“ povedala Camilla Läckbergová.

Začiatky jej kariéry síce napínavé neboli, úspechy však nechýbali. Po absolvovaní štúdií ekonómie a práva na univerzite v Göteborgu „bodovala“ v Štokholme ako úspešná marketingová manažérka. Zvrat mal na svedomí netradičný vianočný darček. Od svojich najbližších dostala pod stromček zaplatený kurz tvorivého písania na tému Ako napísať zločin. Počas kurzu napísala svoj prvý krimiromán Ľadová princezná, ktorý vyšiel v roku 2003. A hneď zaujal širokú čitateľskú obec. Príbehy Läckbergovej kníh sa zväčša odohrávajú v mestečku Fjällbacka na juhozápadnom pobreží Švédska, kde sa 30. augusta 1974 narodila. Už v prvom románe mal na starosti vyšetrovanie inšpektor Patrik Hedström so svojimi kolegami na malej policajnej stanici v Tanumshede, ktorému výdatne pomáhala jeho životná partnerka, spisovateľka Erika Falcková.

„Erica je napoly autonómna osobnosť, napoly som to ja. Obidve sme ambiciózne, veľmi tvrdohlavé a zvedavé. A obidve sme matky, ktoré milujú svoju rodinu,“ vysvetlila Camilla Läckbergová. „Rada kombinujem skutočnosť s fikciou, dodáva to postavám hĺbku. Na rozdiel od Eriky sa však ja policajným vyšetrovateľom do práce nepletiem,“ pokračovala slávna spisovateľka.

Netradičný vyšetrovací tandem Hedström&Falcková sa neobjavil jedine v detektívnej novele Vražda s vôňou mandlí, ktorá svojou atmosférou najviac pripomína knihy slávnej Agathy Christie. „Kým budem mať pocit, že príbehy okolo Eriky a Patrika sú zábavné, budú mojimi hrdinami. Nie som ešte pripravená nechať ich odísť,“ spomenula Läckbergová. Podľa nej je pre autora detektívnych románov najdôležitejšie nájsť si vlastnú cestu rozprávania príbehu. A písať o tom, čo veľmi dobre pozná.

Príbeh rozpráva očami vyšetrovateľa

„Keď som videla na pultoch kníhkupectiev svoj debut Ľadová princezná, bol to pre mňa neobyčajne silný zážitok. Odrazu sa sen stal skutočnosťou,“ spomenula chvíle, ktoré odštartovali jej kariéru úspešnej a čitateľmi obľúbenej autorky. V rámci prezentácie svojich kníh navštívila vraj takmer každé švédske kníhkupectvo a rozdávala autogramy.

„Čitateľ mojich kníh vníma príbeh očami vyšetrovateľa. Dáva to príbehom oveľa väčšiu hĺbku,“ pripomenula milovníčka detektívok. K stabilným hrdinom jej kníh patrí aj mladšia sestra zvedavej spisovateľky Eriky Anna, ktorej Camilla Läckbergová vymyslela veľmi dramatický osud. Ale aj šéf tanumshedskej policajnej stanice Mellberg a hŕstka jeho podriadených. Pri komponovaní napínavých príbehov ju nezaujímajú krvavé detaily, ale skôr psychologické pozadie zločinu.

Okrem ôsmich detektívok (deviatu dokončuje) a jednej krimi novely vydala Camilla Läckbergová aj štyri knihy pre deti, ktorých hrdinom je Super Charlie. Podieľala sa na tvorbe dvoch kuchárskych kníh. Má podiel vo firme, ktorá vyrába šperky, aj v ďalšej, ktorá produkuje hudbu a zvučky pre médiá. Je druhýkrát vydatá a má tri deti.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #detektívka #knižná recenzia #švédske krimi #Camilla Läckberg