Anton Baláž: Vyniesť na svetlo dňa príbehy dlhej noci

15.02.2015 05:00

Knižné rozhovory s básnikom a prozaikom Rudolfom Dobiášom (1934) sledujú nielen martýrsky osud človeka v rozpornej druhej polovici 20. storočia, ale predovšetkým ukazujú, že skutočný talent neumlčí nijaká diktatúra, nijaká zvoľa moci.

Anton Baláž :
Vyniesť na svetlo dňa príbehy...
Anton Baláž : Vyniesť na svetlo dňa príbehy dlhej noci Autor: LIC

Rudolfa Dobiáša ako osemnásťročného študenta nespravodlivo obvinili z protištátnej činnosti. Odsúdili ho a väznili v Jáchymove, po ôsmich rokoch ho na základe amnestie prepustili na slobodu. Jeho príbeh autora, ktorého nádejné literárne začiatky násilne prerušil politický proces a následné väznenie, nie je ojedinelý. Dobiášov postoj a literárne aktivity sú však výnimočné v tom, že po svojom návrate do literárneho života po roku 1989 sa neupriamuje len na vlastnú tvorbu, ale „vynáša na svetlo dňa“ príbehy ľudí, ktoré podobne ako jeho poznačila temná doba.

Autorov ľudský postoj najvýstižnejšie vyjadruje jeho krédo: „Nech prídu chvíle akokoľvek ťažké, vždy iba jedno na pamäti maj: zúfalstvo – cesta ku porážke.“

Ku knihe je priložené CD, na ktorom Rudolf Dobiáš číta z vlastnej tvorby.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#knižná novinka #Anton Baláž #Rudolf Dobiáš
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku