Umberto Eco: Otevřené dílo

19.02.2015 05:00

Otvorené dielo (Opera aperta) po prvý raz vyšlo v roku 1962 a vyvolalo búrlivý ohlas v Taliansku i v zahraničí.

 
Umberto Eco: Otevřené dílo
Umberto Eco: Otevřené dílo Autor: Argo

Šokovalo predovšetkým svojím prístupom: Umberto Eco (1932), dnes svetoznámy taliansky semiotik, esejista, literárny kritik, filozof a románopisec tu poukazuje na niektoré paralely medzi určitými tendenciami v súčasnom umení a postupmi moderných vedeckých odborov.

Rozlišuje tiež dvojaké poňatie umeleckého diela: prvé predstavuje naprogramovanú konštrukciu, predurčujúcu jedinú možnú organizáciu významov, kým druhé poňatie, koncepcia „otvoreného diela“, ku ktorej smeruje práve moderné umenie, počíta so slobodnou aktivitou čitateľa, ktorý na vytváraní konkrétnej podoby umeleckého diela participuje. Eco tvrdí, že literárne texty sú skôr priestorom pre významy, ako vodidlom k významom.

Aj po rokoch zostáva toto dielo významné pre svoj koncept „otvorenosti“ – rozhodnutie umelca ponechať usporiadanie niektorých zložiek diela na verejnosť alebo na náhodu – a pre silný predpoklad dvoch veľkých tém súčasnej literárnej teórie: prvku multiplicity a plurality v umení, a trvaní na interakcii medzi čitateľom a textom. (česky)

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#knižná novinka #Umberto Eco
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku