Thomas Piketty: Economics of Inequality (Ekonomika nerovností)

06.08.2015 05:16

Problematikou ekonomických vzťahov vo svetovom meradle sa francúzsky ekonóm Thomas Piketty začal zaoberať už v 90. rokoch minulého storočia. Prvú väčšiu prácu, venovanú tejto téme, s názvom L'Économie des inégalités (Ekonomika nerovností) napísal v roku 1997.

Economics of Inequality  (Ekonomika nerovností)
Economics of Inequality (Ekonomika nerovností) Autor: The Belknap Press of Harvard University Press, 2015

Súčasný Pikettyho bestseller Kapitál v 21. storočí vyvolal záujem aj o staršie autorove práce, preto sa vydavateľstvo americkej Harvardovej univerzity rozhodlo preložiť túto staršiu autorovu štúdiu. Kniha Economics of Inequality (anglický preklad – Arthur Goldhammer) vyšla v týchto dňoch.

V neveľkej práci Piketty skúmal základný vzťah medzi cenou práce a kapitálom, ktorý sa neskôr stal hlavnou myšlienkovou osou v jeho diele Kapitál v 21. storočí. Vo svojej knihe Ekonomika nerovnosti autor analyzuje mechanizmy distribúcie bohatstva a podstatu segregácie ľudského kapitálu. Nerovnosťou sa zaoberal aj v iných štúdiách, v ktorých skúmal, ako sa nerovnosť v školách, teda ich rôzna úroveň, prejavuje na rozdieloch v mzdách. Thomas Piketty kritizuje ekonomického nobelistu Simona Kuznetsa (1991 – 1985), ktorý tvrdil, že v súlade s rozvojom kapitalizmu sa budú prirodzene znižovať rozdiely medzi príjmami jednotlivých skupín obyvateľstva.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#knižná novinka #Thomas Piketty #Economics of Inequality #Ekonomika nerovností
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku