Anna Gavalda: Chcel by som, aby ma niekto niekde čakal

24.09.2015 05:00

Zbierka poviedok je literárnym debutom dnes už známej francúzskej autorky. Kniha obsahuje 19 krátkych poviedok napísaných strohým, presným štýlom.

Chcel by som, aby ma niekto niekde čakal
Chcel by som, aby ma niekto niekde čakal Autor: SLOVART

Autorka miestami až kruto podrobne opisuje dokonale odpozorované detaily medziľudských vzťahov, ktoré môže definitívne zničiť napríklad aj zdanlivo banálne zazvonenie mobilného telefónu.

Anna Gavalda (1970) vydala svojich dvanásť poviedok v roku 1999. Vyštudovala modernú literatúru na Sorbone, ale vystriedala viacero banálnych zamestnaní. V čase vydania debutu pracovala ako učiteľka francúzštiny. Útla knižka pôvodne vyšla v náklade 800 kusov v malom vydavateľstve a stretla sa s kritickým i komerčným úspechom. „Gavaldovej postavy sa necítia v tomto svete dobre. Od nezávislých dievčat po šokovanú tehotnú ženu a vojaka základnej služby, ktorý ide na dovolenku s istotou, že jeho narodeniny budú sklamaním. Hoci prejavujú nonšalanciu, priepasť medzi realitou a očakávaniami je bolestne široká,“ napísal o knižke Guardian.

V origináli Je voudrais que quelqu'un m'attende quelque part, Le Dilettante 1999. Preložila Gabriela Uhlárová.

Slovart

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#kniha #knižná novinka #Anna Gavalda #Chcel by som #aby ma niekto niekde čakal
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku