Viktor Majerik, Peter Glocko: Kráľ hadov...

06.01.2016 05:00

Hrdinami zamagurských rozprávok sú obyčajní ľudia, ktorí zápasia s každodennými ťažkosťami a s detskou úprimnosťou sa tešia aj z najmenších radostí.

Rozprávky Zamagurčanov sú úzko späté s vrchárskou pastierskou kultúrou drsného, ale zároveň poetického sveta. Človek v ňom si vážil prírodu, pretože si omnoho bytostnejšie ako dnes uvedomoval svoje korene, cítil sa byť jej súčasťou.

Etnograf Viktor Majerik (1930–2004), ktorý prišiel na Zamagurie ako mladý učiteľ na umiestnenku, po večeroch tieto „godky“ ako ich nazývajú samotní Zamagurčania, zapisoval a neskôr aj nahrával… Zapísal ich tak, ako mu ich rozprávali rozprávači z jednotlivých zamagurských dedín.

Väčšina rozprávkarov už dnes nežije, ale práve vďaka nim ako aj vďaka obom autorom zamagurské rozprávky žijú ďalej, pretože sa ich podarilo včas zachytiť a následne literárne upraviť, čo urobil spisovateľ Peter Glocko (1946) – a tak zachrániť pred zabudnutím. Ilustroval Martin Kellenberger.

Goralinga

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Viktor Majerik #Peter Glocko Kráľ hadov strážca pokladov Rozprávky zo Zamaguria
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku