Zomrel spisovateľ J.D. Salinger, autor románu Kto chytá v žite

Vo veku 91 rokov zomrel americký spisovateľ Jerome David Salinger. Podľa vyhlásenia jeho syna zomrel autor románu Kto chytá v žite prirodzenou smrťou vo svojom dome v New Hampshire.

28.01.2010 20:08
Jerome David Salinger Foto:
Spisovateľ Jerome David Salinger, autor slávnej knihy Kto chytá v žite, zomrel vo veku 91 rokov.
debata

Salinger žil mnoho rokov v skromnom a odľahlom dome v americkom štáte New Hampshire. Jeho román Kto chytá v žite sa stal bibliou americkej mládeže 60-tych rokov minulého storočia a dodnes je obľúbený v celom svete.

Po jeho napísaní bol Salinger uctievaný ako slávna osoba, ktorá sa v duchu svojho diela vzdala všetkých poct a ktorej pustovnícky život nechal vzniknúť salingerovský mýtus. Posledné poviedky vydal spisovateľ, ktorý sa roky vyhýbal pozornosti médií, v roku 1965.

Svet dospievajúceho Holdena Caufielda v románe Kto chytá v žite očaril svojou bezprostrednosťou, odporom k duchovne vyprázdnenému svetu dospelých aj čiernym humorom. Hlavnou témou sa stala silná, napriek tomu však jemná duša nevyrovnaného adolescenta.

Vlani na seba Salinger upútal pozornosť, keď na federálnom súde podal žalobu proti autorovi diela, údajne odvodeného z jeho Kto chytá v žite. Súd vydanie knihy pozastavil.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy