Slovákov opantali tajomné príbehy

11.02.2010 09:28
Stratený symbol - predaj - Bratislava -...
Stratený symbol vyšiel na Slovensku v náklade 50-tisíc kusov. Autor:

Román Stratený symbol, ktorého slovenský preklad sa včera začal predávať, vyšiel v náklade vyše 50-tisíc kusov. Na Slovensku sa pritom bežne predá nanajvýš niekoľko tisíc výtlačkov jedného titulu.

Novinka spisovateľa Dana Browna láka slávou a svetoznámym menom, ktoré si autor získal pre kontroverznosť najmä svojho predchádzajúceho románu Da Vinciho kód. „Na prvom mieste je určite meno, ktoré čitatelia poznajú a chcú ho. Najviac sa pravdaže predávajú autori, ktorí sú bestselleroví. Ostatné faktory – téma, obálka knihy či propagácia, vstupujú do hry, ak ide o debut autora,“ objasnil Juraj Heger, kto vládne vo svete literatúry. Heger je riaditeľom vydavateľstva Slovart, ktoré Stratený symbol vydalo.

Slovenský čitateľ sa podľa neho správa podobne ako čitateľ v zahraničí. Nechá sa omámiť – či už potteromániou alebo súčasnou brownomániou. „Aj preto, že na Slovensko presakujú rôzne propagačné informácie zvonka. Keď je v Amerike niečo veľká udalosť a píšu o tom v každom magazíne, potom to príde aj k nám,“ vysvetlil Heger.

Lenže zovšeobecňovať nemožno ani tu. „Aj čitatelia na Slovensku podľahli napríklad ošiaľu z kníh J. K. Rowlingovej či Dana Browna. Naopak iné tituly, ktoré boli v zahraničí bestsellermi, ich nechali chladnými,“ povedala Mária Lešková, PR manažérka najväčšieho slovenského vydavateľstva Ikar. „Išlo napríklad o romány Dieťa 44 od R. T. Smitha, Zrada od Jo Nesbo či Mesto zlodejov Davida Benioffa,“ dodala.

I tak sa však na Slovensku najlepšie zvyknú predávať tituly, ktoré dosiahli masový úspech aj vo svete. „Napríklad za ostatné mesiace boli na najvyšších priečkach predajnosti tituly Tajomstvo a Tajomstvo príťažlivosti sŕdc. Medzi mládežou sú v súčasnosti veľmi populárne upírske ságy – Škola noci či Označená,“ uviedla Lešková. Módny trend „upírománie“ priniesla knižná sága Twilight. V Amerike spôsobila hystériu porovnateľnú s potteromániou.

Z domácej literatúry je jednotkou spisovateľka ženských románov Táňa Keleová-Vasilková. Jej diela už niekoľko rokov obsadzujú prvé či druhé miesta v rebríčku predávanosti v Ikare. V Slovarte zase bodujú spisovatelia píšuci pod pseudonymami, Maxim E.Matkin s denníkovými románmi o vzťahoch a Dominik Dán s kriminálnymi knihami.
Náklady kníh vydavateľstvá nezverejňujú.

Najpredávanejší autori na Slovensku
J. K. Rowlingová – autorka Harryho Pottera. Harry Potter a Polovičný princ 6 bodoval na rebríčku predávanosti vydavateľstva Ikar v roku 2005, Harry Potter a Dary smrti 7 zase kraľoval v roku 2008
Táňa Keleová-Vasilková – je najúspešnejšou slovenskou autorkou ženských románov. Doteraz ich vydala 20. Román Modrý dom bol v roku 2006 najpredá­vanejším v Ikare, o rok neskôr si zlatú priečku vyslúžil Dúhový most
Dan Brown – celosvetový úspech si získal románom Da Vinciho kód. Jeho diela sú najpredávanejšími knihami vydavateľstva Slovart

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku