Na veľtrhu detských kníh v Bologni budú čestným hosťom prvý raz Slováci

Slovensko bude od 22. do 26. marca po prvý raz čestným hosťom na najvýznamnejšom veľtrhu detskej knihy v Bologni. Na túto príležitosť sa čaká niekoľko rokov.

17.02.2010 05:00
Slovensko bude zastupovať aj projekt Mateja... Foto:
Slovensko bude zastupovať aj projekt Mateja Kréna Scanner - stavba zo 100-tisíc kníh.
debata

Získať pozíciu čestného hosťa na bolonskom veľtrhu je jedinečnou príležitosťou, tvrdí koordinátorka prezentácie Miroslava Vallová. „Je to najdôležitejšie, najhlavnejšie miesto, pokiaľ ide o detskú knihu, kde sa rozdávajú karty a peniaze. Detská kniha, to je vynikajúci obchod a Bologna je to miesto, kde sa skutočne točia obrovské peniaze, obrovské príležitosti. Byť čestným hosťom v Bologni je obrovská príležitosť.“

Získať pozíciu čestného hosťa je niekoľkoročná práca. „V roku 2003 sme navštívili riaditeľku veľtrhu a požiadali ju, aby zaradila Slovensko medzi čakateľov o čestné hosťovanie. Začiatkom roku 2006 sme dostali súhlas s tým, že v roku 2010 budeme čestným hosťom.“ povedala Vallová.

V Bologni budú Slovensko reprezentovať nielen detské knihy a vydavatelia, ale aj ďalšie oblasti kultúry: výtvarníci, hudba, divadlo, film, hračky, nebudú chýbať odborné semináre. Okrem výstavy jedného z našich najznámejších ilustrátorov Dušana Kállaya, bude napríklad v jednej z najlepších talianskych galérií, v galérii Mambo projekt Mateja Kréna Scanner – stavba zo 100-tisíc kníh. Súčasťou programu bude aj koncert bratislavskej dvojice Longital.

Ministerstvo kultúry podporí účasť Slovenska na Medzinárodnom knižnom veľtrhu detskej knihy v Bologni sumou 300-tisíc eur.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy