Pod knihou V tieni mafie horel pušný prach

05.03.2010 08:25
Jozef Karika
Krst knihy Jozefa Kariku V Tieni mafie. Autor:

Jozef Karika, autor románu V tieni mafie, sa obáva o svoju "životnosť". Ale ako hovorí, chlap musí vedieť aj riskovať.

Na krste knihy 31-ročného spisovateľa Jozefa Kariku bolo riadne horúco. Svoju novinku V tieni mafie totiž krstil pušným prachom. Naozaj kontroverzná téma, do ktorej sa pustil, viac než autora vraj trápila jeho priateľov. „Od vydania takéhoto kontroverzného románu, navyše pod vlastným menom, ma odhovárali všetci priatelia i blízki. Ja však verím, že v živote sa nájde zopár dôležitých vecí, pre ktoré chlap musí dokázať riskovať. Táto kniha je pre mňa jednou z nich“, povedal Karika na uvedení knihy a pokračoval: „Naša generácia je výnimočná mierou patológie, ktorá sa v nej vyvinula vplyvom mečiarizmu. Ja som od skončenia vysokej školy pracoval najskôr v múzeu, potom v televízii a teraz v samospráve a nikdy som sa nejako špeciálne nezaujímal o tému mafie. Napriek tomu mám o nej toľko informácií, že dokážem napísať knihu. Ako je to možné? Ako môže slušný človek, za ktorého sa považujem, v živote som ukradol len magnetky niekedy v druhej triede na základnej škole, vedieť o mafii tak veľa? A vedia to aj moji čitatelia. Pre mňa je to dôkazom toho, že sa cez môj príbeh podarilo trafiť takúto obrovskú, nezahojenú spoločenskú jazvu. Ak sa má táto jazva niekedy zahojiť, musíme sa na ňu všetci pozrieť. V tomto kontexte som napísal svoju knihu,“ povedal počas krstu Jozef Karika.

Autor nevylúčil možnosť, že jeho hrdina sa plynule presunie do ďalšej knihy.„Hovoriť o tom je predčasné, najmä keď nie je ujasnená otázka mojej ďalšej životnosti. Ale mám nejaké nápady, chcel by som ešte poukázať na ďalšie skutočnosti najmä z oblasti regionálnej, ale aj vysokej politiky,“ plánuje.

Krstní otcovia knihy, spisovateľovi obdivovatelia a kamaráti, Oskar Rózsa a Erich „Boboš“ Procházka, ju pokrstili naozaj originálne, podpálili pod ňou pušný prach.

Jozef Karika ponúka čitateľom silný príbeh, v ktorom sa zamýšľa nad zlom a násilím, ktoré prekvitá aj v našej spoločnosti. Umožňuje nahliadnuť do zákulisia nielen gangstrov nižšieho rangu, ale i mafie v bielych golieroch, fungovania regionálnej politiky i práce médií. Román je až šokujúco otvorený. Opisuje bezohľadné mafiánske praktiky od výpalníctva, nakrúcania pornografie, obchodu s bielym mäsom až po korupciu, ktorá rozožiera štátne a samosprávne štruktúry. Preto sa v súvislosti s ním hovorí, že je to mafiánsky román, aký doteraz na Slovensku nevyšiel.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk