Rok po smrti básnika Milana Rúfusa vyšiel jeho životopis

04.04.2010 16:42
Milan Rúfus
Básnik Milan Rúfus na archívnej fotografii.

Dlhoočakávaný životopis jedného z najvýznamnejších slovenských básnikov, Milana Rúfusa, vychádza až po viac ako roku od jeho smrti.

Rúfus celý život myšlienku knihy o sebe odmietal s tým, že všetko o ňom je v jeho básňach. Publikácia Imricha Vaška však predsa len podľa jej vydavateľa Martina Chovanca niečo nové o básnikovi priniesla.

„Milan Rúfus sa nikdy nechcel propagovať, nenačahoval sa za mikrofónom, vlastne, veľa vecí ostalo skrytých,“ povedal ČTK Chovanec. „Táto kniha pomôže každému, kto má rád jeho básne, aby ich lepšie pochopil, pre mnohých ľudí prinesie množstvo ďalších informácií,“ dodal.

Píše sa v nej napríklad o vystúpení Rúfusa proti bývalému komunistickému režimu na vernisáži diel Galandovcov, skupiny, ktorú neskôr zakázali. „Zdôraznil požiadavky slobodnej tvorby, hľadanie pravdy v umení, neklamanie seba, ani iných. Vyslovene ma zamrazilo, že takéto slová v roku 1957 mohol niekto predniesť,“ poznamenal vydavateľ.

Slová Rúfusa, ktorý v tom čase upútal debutom Až dozrieme, neostali bez povšimnutia. Nasledujúcich 12 rokov musel mlčať a ďalšiu zbierku vydal až v roku 1968, keď sa totalitné pomery v krajine začali uvoľňovať. O Rúfusa sa tiež zaujímala tajná služba. „Začalo sa okolo neho pohybovať akosi veľa tieňov a bolo veľmi ťažko rozoznať, kto z nich je tajný agent a kto z nich má záujem o skutočné priateľstvo,“ dodal Chovanec.

Kniha o Rúfusovi nechá čitateľa nahliadnuť aj do básnikovho súkromia, kam si veľmi ľudí nepúšťal. „Sú tam pospomínané aj veľmi milé veci a spomienky na detstvo, na prvú básničku, ktorú zložil v ľudovej škole za pomoci mamy, na jeho život v prírode,“ opísal Chovanec.

O Rúfusovi už síce niekoľko kníh vyšlo, samotný básnik sa však na nich nepodieľal. S napísaním životopisu súhlasil, až keď dopisoval svoje posledné zbierky, trilógiu, z ktorej sa doposiaľ predalo asi 33.000 kusov. Z mnohých ľudí, ktorí o ňom chceli písať, si vybral Imricha Vaška, vysokoškolského pedagóga a znalca jeho diela. Ten zomrel skôr, ako sa knižka dostala do tlače. Stihol však zhrnúť polstoročnú kariéru Rúfusa, ktorý zomrel 11. januára 2009, mesiac a deň po svojich 80. narodeninách.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku