Spisovatelia chcú kongres, sami si naň pridelili podporu

, 11.05.2016 14:00
32 fond na podporu umenia 3x
Fond na podporu umenia je opäť terčom mediálneho záujmu. Autor:

Fond na podporu umenia odklepol pre kultúru ďalšie financie.

Na základe hodnotenia odbornej komisie rozhodol 6. mája o pridelení dotácií v oblasti literatúry, konkrétne v podprograme Prehliadky, festivaly a súťaže. Spomedzi všetkých žiadostí pridelili členovia odbornej komisie najväčšiu dotáciu Spolku slovenských spisovateľov (SSS). Suma 39 500 eur sa rozdelí medzi päť projektov. Literárny vedec Radoslav Passia včera v denníku Pravda načrtol problém, ktorý sa týka zostavy komisie. Štyria z piatich členov komisie, ktorí za projekty hlasovali, sú zároveň aj členmi SSS.

"Právne nejde o pochybenie, pretože to nie sú štatutári. Skôr ide o abstraktnejšiu rovinu, či je to naozaj v poriadku, či je komisia vyvážená. Je to skôr otázka na Radu FPU, ktorá istým spôsobom odborné komisie kreuje, prečo sa v tomto prípade vytvorila tak jednofarebne,“ vysvetľuje Passia.

Prísne pravidlá

Členka Rady FPU Zora Jaurová tvrdí, že zákon v tomto prípade veľmi presne definuje pojem konflikt záujmov. "To, že je niekto členom SSS, podľa mňa neznamená, že má konflikt záujmov. Je to jednoducho profesiová organizácia. Členovia komisie nie sú v realizačnom vzťahu k daným projektom. Keby sme fakt, že je niekto členom SSS, chápali ako konflikt záujmov, tak v tej komisii nemáme nikoho. Vybraní nominanti do odborných komisií musia tiež podpísať čestné vyhlásenie, že nie sú v realizačnom vzťahu k projektom. Tým, že je systém nastavený tak transparentne, nemáme tam až taký veľký výber. Aj keď je nominovaných napríklad 20 ľudí, pokojne sa môže stať, že napokon vyberáme zo siedmich alebo ôsmich,“ dodáva Jaurová.

Podobný názor zdieľa aj predsedníčka odbornej komisie a členka SSS Etela Farkašová: "Komisia nevznikla tak, že by sa do nej členovia a členky dobrovoľne prihlasovali. Je výsledkom rozhodovacieho procesu fondu. Zostaviť komisiu, v ktorej by neboli zastúpení ľudia z jednotlivých spisovateľských alebo umeleckých združení, ide len veľmi ťažko, pretože sa rozhoduje o umení, konkrétne o literatúre. V neporiadku by bolo, keby tí ľudia neboli z tej sféry.“

Jediným členom odbornej komisie, ktorého zároveň nezastrešoval SSS, bol Vladimír Petrík. Podľa jeho slov bolo hlasovanie v poriadku: "Nechápal som to ako niečo, čím by sa nahrávalo spolku. Hlasovali sme za projekty, ktoré neboli len zo SSS, ale aj z Asociácie organizácií spisovateľov Slovenska, rozličných knižníc atď. Všetkých bolo asi 40.“

Z celkovej sumy, ktorú komisia odobrila pre spolok, sa financie rozdelili medzi tieto projekty: Medzinárodný literárny festival Dunajské elégie získal 10-tisíc eur, Literárna súťaž Chalupkovo Brezno tisíc eur, Literárna súťaž Jašíkove Kysuce tisíc eur, Literárna súťaž o Cenu Rudolfa Fabryho 2 500 eur a Kongres slovenských spisovateľov 25-tisíc eur. V prípade posledného projektu ide o vôbec najvyššiu schválenú dotáciu v rámci podprogramu.

Čo ponúkne kongres?

Kongres slovenských spisovateľov je projekt, ktorý si pripomína výročie rovnomenného podujatia z roku 1936, ktoré sa konalo v Trenčianskych Tepliciach. "Kongres s medzinárodnou účasťou je plánovaný na september. Ako spoluorganizátori sa na ňom budú podieľať aj iné organizácie ako Klub nezávislých spisovateľov, PEN klub a iné. Je to veľké a profesionálne podujatie. Má svoje opodstatnenie. Sú tu historické i súčasné súvislosti. Chce reagovať na aktuálne témy ako postavanie spisovateľa v spoločnosti, kniha ako tovar – to je celý tematický okruh tém, ktoré sú akútne,“ myslí si riaditeľ spolku Miroslav Bielik. Čo sa týka zloženia komisie, Rada FPU podľa neho rozhoduje suverénne podľa zákona.

Podľa Etely Farkašovej si takéto významné jubileum zaslúži pripomenutie. "V danej dobe to bola významná kultúrno-spoločensko-politická udalosť. Navyše, bohužiaľ si myslím, že sú opäť veľmi podobné analógie. Veď na tom kongrese jednak odzneli veľmi závažné výzvy smerujúce k istému zjednoteniu všetkých literárnych a kultúrnych síl na Slovensku, čo pokladám aj dnes za nesmierne aktuálne. My sme v komisii postupovali tak, že sme išli podľa jednotlivých kolónok, či už cieľová skupina, prínos pre spoločnosť, alebo vytýčený cieľ, no a potom aj výstupy. Každý bodoval tieto kolónky zvlášť,“ dodáva s tým, že konkrétnym výstupom v prípade kongresu budú zborníky.

Polemiky hneď na úvod

Radoslav Passia tvrdí, že medzi vtedajším a dnešným Spolkom slovenských spisovateľov neexistuje právna kontinuita a v súčasnosti sa SSS spája skôr s rozličnými kauzami od ekonomických cez morálne. Suma je podľa neho neadekvátna. "Tá výška je dosť ohromujúca, lebo je to výška, ktorú dostávali literárne časopisy na prevádzku na celý rok. Mesačník Romboid dostal v roku 2015 29-tisíc eur, iné časopisy, Vlna, Revue svetovej literatúry a podobne medzi 20-, 30-tisíc eurami. Tento rok sa to trochu zlepšilo. Je to suma, za ktorú sa v iných organizáciách rozvíja nejaká konkrétna literatúra a tu sa pridelila nejakej akcii, ktorej zmysel je veľmi otázny.“

O vzniknutej situácii vyjadrila pochybnosti aj literárna vedkyňa Ivana Taranenková: "Tá situácia je veľmi nešťastná, pretože hneď v začiatkoch činnosti sa postupne kompromituje niečo, čo mohlo byť celkom dobré, a vyvoláva to znova otázky, aké sú adekvátne možnosti financovania kultúry zo strany štátu. Áno, formálne je všetko v poriadku, ale celkom v poriadku to nie je.“

Projekt Kongresu slovenských spisovateľov podľa nej takisto otvára viacero polemík: "Myslím si, že možno by boli aj nejaké údernejšie, teda adekvátnejšie formy pripomenutia toho celého. Druhá vec sú samotní členovia spolku, ktorí sú dokonca aj vo výbore. Neviem si predstaviť, ako by si oni adekvátne pripomenuli tie udalosti vzhľadom na ich ideologickú a politickú orientáciu. Je zvláštne, že si to bude pripomínať niekto, kto vyznáva iné hodnoty.“

Fond na podporu umenia vznikol ako nezávislá verejnoprávna inštitúcia, ktorá po Ministerstve kultúry SR prebrala zodpovednosť za prideľovanie dotácií do kultúry. Len nedávno sa fond dostal do pozornosti médií ohľadom škrtov finančných zdrojov pre festival ako Jánošíkove dni či neschválenie dotácií pre Letné shakespearovské slávnosti, hoci si tento rok pripomíname 400. výročie úmrtia Shakespeara.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Fond na podporu umenia #Spolok slovenských spisovateľov #SSS #kongres spisovateľov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku