Zomrel francúzsky literát Michel Butor

26.08.2016 18:22

Francúzsky spisovateľ a teoretik umenia Michel Butor, posledný zástupca tzv. nového románu, predstaviteľ experimentálnej literatúry, zomrel v stredu vo veku 89 rokov v nemocnici v Contamine-sur-Arve na východe krajiny.

Rodák zo severofrancúzskeho Monsu-en-Baroul bol všestranným literátom, ktorý zanechal nielen romány, ale aj množstvo esejí, básní a umeleckých prekladov.

Za veľkého bádateľa literatúry označil autora v reakcii na smutnú správu francúzsky prezident Francois Hollande. Aj šéfka rezortu kultúry v Paríži Audrey Azoulayová dnes vyzdvihla všestrannosť zosnulého a jeho túžbu po objavoch a dobrodružstvách.

Michel Butor bol považovaný za jedného z najdôležitejších predstaviteľov tzv. nového románu popri Alainovi Robbe-Grilletovi, Nathalie Sarrauteovej a Claudeovi Simonovi. Niektoré z diel všetkých týchto autorov vyšli svojho času aj v bývalom Československu. Dej ich prác nebol prvoradý, všetci rezignovali v tejto experimentálnej forme literatúry na prísne chronologické štruktúry rozprávania.

V slovenčine Butorovi vyšiel román Bludisko času (1956). Ďalšími jeho významnými dielami, ktoré vyšli aj v češtine, sú napríklad eseje Repertoár I. – V., Podivuhodný príbeh, romány Milánska ulička, Premena či Stupne.

Michel Butor bol laureátom celého radu ocenení vrátane Prix Renaudot a Prix Mallarmé, ako aj literárnej Grand Prix Académie francaise, ktorú mu udelili v roku 2013 za celoživotné dielo. 12 3 le gon

#úmrtie #Michel Butor #nový román
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku