Ladislav Mňačko: Ako chutí moc

07.09.2016 05:00

Nové vydanie legendárneho slovenského románu, ktorý nie je len brilantnou analýzou mravného rozkladu straníckeho a štátneho funkcionára v ťaživých päťdesiatych rokoch - môže slúžiť aj ako obraz neostalinského temna normalizácie, ale súčasný čitateľ v ňom zrejme nájde aj mnoho paralel so súčasnosťou.

Ladislav Mňačko: Ako chutí moc
Ladislav Mňačko: Ako chutí moc

„Zakazovaný, povesťami opradený, škandalizovaný – všetky tieto prívlastky možno s plnou platnosťou použiť o románe popredného slovenského publicistu, ktorý takýmto spôsobom predkladá svoju umeleckú polemiku na odvekú tému – zápas medzi pravdou a nepravdou či polopravdou. Moc kazí ľudí, povedal ktorýsi filozof a absolútna moc kazí absolútne.“ Tieto slová sprevádzali prvé slovenské vydanie knižky známeho slovenského publicistu a spisovateľa Ladislava Mňačka (1919 – 1994) z roku 1968.

„V románe Ako chutí moc si autor položil otázku, kedy a za akých okolností sa z komunistov, bojovníkov za spravodlivejšiu spoločnosť, stali neobmedzení vládcovia nad životom a smrťou obyčajných ľudí. Je to román pamflet, v ktorom absentuje epická evokácia. Nahrádza ju rad situácií a epizód, usvedčujúcich bývalého partizánskeho veliteľa a neskôr významného politického činiteľa zo zrady komunistických ideálov a z uzurpovania neobmedzenej moci. Prototypom postavy bol známy komunistický funkcionár,“ napísal o knižke literárny teoretik Vladimír Petrík.

Európa

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#knižná novinka #Európa #komunizmus #august 1968 #normalizácia #Vladimír Petrík #Ladislav Mňačko #Ako chutí moc
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku