Julian Barnes: Šum času

Pocta Dmitrijovi Šostakovičovi: hudobnému géniovi, konformistovi, hračke v rukách moci.

01.10.2016 05:00
debata

Spolu so Šostakovičom ožívajú na stránkach románu Prokofiev i Pasternak, švihácki noblesní maršali a prešibaní osobní šoféri, manželky, milenky i prostitútky, ako aj Stalinovi zákerní prorežimoví „tajtrlíci“ i výmyselníci z čias kultu osobnosti.

Julian Barnes: Šum času

Autor dielo naplnil majstrovskými vetami, pátrajúcimi po pravde nielen umeleckej, ale aj faktickej. S atmosférou vojny a hrôzovlády sa v jeho rozprávaní nestretávame priamo, ale na pozadí osudu špičkového sovietskeho skladateľa, ktorý prechádza peripetiami chvíľami až komického desu, časom kolektivizácie krásy, urputných snáh o inžinierstvo duší a glajchšaltovanie ľudských i umeleckých osudov. Barnes v sebe nezaprie noblesu a smelé huncútstvo. Jeho hlavný hrdina Šostakovič mu je jednoducho sympatický a blízky. Bojuje oňho na každej stránke čestnými umeleckými prostriedkami.

Významný anglický spisovateľ a novinár Julian Barnes (1946), laureát Man Bookerovej ceny, je nášmu čitateľovi dobre známy. Je to autor, ktorý v dnešnej záplave braku prinavrátil spisovateľskému povolaniu dobré meno a prestíž. Ruský hudobný skladateľ Dmitrij Dmitrijevič Šostakovič (1906 – 1975), kedysi zatracovaný i svetoznámy, zakazovaný, ale aj oceňovaný, možno aj chránený samotným Stalinom, je ústrednou postavou jeho najnovšej prózy.

V anglickom origináli The Noise of Time (Jonathan Cape, 2016). Slovenské vydanie knihy redigoval muzikológ Andrej Šuba.

Artforum

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Julian Barnes #Šum času