Marcela Mikulová, Ivana Taranenková a kol.: Konfigurácie slovenského...

01.01.2017 05:00

Monografia edične nadväzuje na publikácie České romantično, Český a slovenský literární parnasismus a Slovenský romantizmus a prezentuje pohľad na slovenský literárny realizmus vychádzajúci z najnovších bádaní.

Súčasťou monografie je aj interdisciplinárna kapitola o prejavoch realizmu v slovenskom výtvarnom umení.

Konfigurácie slovenského realizmu
Konfigurácie slovenského realizmu Autor: Host, Brno 2016

Jednotlivé štúdie skúmajú podoby modifikácie literárneho realizmu v slovenskej próze a poézii predovšetkým v poslednej tretine 19. storočia a jeho dynamické rekonfigurácie s prvkami iných diskurzov.

Kniha, ktorá vyšla v brnianskom vydavateľstve Host, je jedným z výstupov projektu Diskurzivita literatúry 19. storočia v česko-slovenskom kontexte, ktorý prebiehal v spolupráci Juhočeskej univerzity v Českých Budějoviciach a Ústavu slovenskej literatúry SAV.

Literárna vedkyňa Marcela Mikulová (1951) pôsobí na oddelení dejín slovenskej literatúry 19. storočia Ústavu slovenskej literatúry SAV. Jej kolegyňa, tiež spolupracovníčka Pravdy Ivana Taranenková (1976) je literárna kritička a historička, pôsobila ako šéfredaktorka časopisu Slovenská literatúra a tiež externá redaktorka literárnych časopisov Os a Romboid.

Host

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Ivana Taranenková #Marcela Mikulová #Konfigurácie slovenského realizmu
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku