Kto je najlepším autorom severskej krimi? Hlasujte aj vy

Škandinávia vytvára zaujímavé a nevšedné prostredie pre príbehy. Detektívne, trilerové, psycho. Temné, zasnežené a ľudoprázdne miesta. Mrazivé dni i noci. Drsná klíma, snehové víchrice. Hlboké fjordy, izolované ostrovčeky, tichý vidiek, ktorý akoby čosi skrýval...to všetko sú veľmi atraktívne kulisy pre zločin.

13.04.2017 07:00
debata

Nedávno odštartoval 2.ročník ankety o TOP autora a TOP severské krimi na Slovensku. Zahlasujte aj vy a hrajte o skvelé ceny, ktoré potešia každého fanúšika nielen Severanov (poznávací zájazd do Nórska), ale všetkých fanúšikov kníh a dobrého čítania.

Samuel Bjork, Karin Fossum, Anders de la Motte, Jorn Lier Horst, Camilla Lackbergová, Henning Mankell, Hans Rosenfeldt a Michael Hjort a mnoho ďalších.

Kto je TOP (najobľúbenejší) severský autor za rok 2016?

A ktorá je NAJ (najlepšia) severská detektívka za uplynulý rok?

Top severské krimi

Čitatelia na Slovensku sa môžu počas celého apríla zapojiť do ankety, ktorá možno prinesie zaujímavé výsledky. Anketa beží na www.severskekrimi.sk, a jej partnermi sú štyri najväčšie internetové kníhkupectvá Martinus, Gorila, Panta Rhei a Bux. Anketu podporujú aj vydavateľstvá ako Ikar, Albatros Media, Premedia a ďalšie.

Záujem o severské krimi odštartoval celosvetový úspech Stiega Larssona a jeho trilógie Millennium. Existuje však aj názor, že „larssonmánia“ bola skôr iba akýmsi spúšťacím mechanizmom, pretože dobrých autorov tohto žánru bolo aj pred ním dosť, hoci úspech Larssona zostane zrejme neprekonaný.

Odborníci sa zhodujú v názore, že úspech škandinávskych detektívok do značnej miery súvisí s ich štýlom, o ktorom sa zvykne hovoriť, že je realistický, jednoduchý a precízny. Zároveň je zbavený zbytočného balastu. Autori sa neutápajú v ťažkých opisoch prostredia, a píšu takpovediac k veci.

Čitatelia tak teraz môžu HLASOVAŤ za minimálne jednu, maximálne tri severské detektívky zo zoznamu a jedného autora severskej detektívky.

Kto sa napokon stane víťazom? Samuel Bjork, ktorý bol vlani aj na Slovensku? Alebo skôr Peter May? Či obľúbená Camilla Lackbergová?

A ktorú knihu vyhodnotia čitatelia ako najlepšiu severskú detektívku roku 2016?

debata chyba
Viac na túto tému: #Jo Nesbo #Henning Mankell #Stieg Larsson #Samuel Bjork #Michael Hjorth #severské krimi