Kolektív autorov: Princezná v ježovej koži

04.01.2018 05:00

Súbor slovenských ľudových rozprávok zo zbierok Sama Czambela (1856-1909), jazykovedca a folkloristu. Ľudovú prózu zbieral Czambel na výskumoch na východnom a strednom Slovensku v rokoch 1884 - 1907.

Kolektív autorov: Princezná v ježovej koži
Kolektív autorov: Princezná v ježovej koži

Súbor rozprávok do spisovnej slovenčiny upravila redaktorka a literárna vedkyňa Marianna Prídavková-Mináriková (1930–2012) a na vydanie pripravil Marián Minárik. Pri edičnej príprave tejto knihy sa editorka usilovala urobiť čo najmenej zásahov do Czambelových zápisov. V skutočnosti ide o preklad z nárečí do spisovného jazyka s využitím nárečových slov a archaizmov. Texty rozprávok si tak zachovávajú charakter ľudového rozprávania. V tomto vydaní je ako základ použitý výber z knihy Janko Gondášik a zlatá pani z roku 1969 a je doplnený o deväť rozprávok. Autorom ilustrácií je český výtvarník Michal Novotný – Micl.

Virvar

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#knižná novinka #Kolektív autorov #Virvar #Princezná v ježovej koži
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku