Pascal Mercier: Nočný vlak do Lisabonu

30.09.2018 06:00

Filozofický román o samotárskom profesorovi klasických jazykov Raimundovi Gregoriovi, ktorý v jeden daždivý deň stretne na moste tajuplnú Portugalku. O čosi neskôr nájde v antikvariáte fascinujúce zápisky portugalského lekára a filozofa, ktoré nedokáže prestať čítať.

Pascal Mercier: Nočný vlak do Lisabonu
Pascal Mercier: Nočný vlak do Lisabonu Autor: Premedia

Vďaka týmto dvom okamihom Gregorius urobí niečo celkom neočakávané a nezvyčajné – rozhodne sa zmeniť svoj život a vyberie sa na dlhú dobrodružnú cestu nočným vlakom do Lisabonu, kde pátra po stopách lekára Amadea de Prada, ktorého jediné dielo vzniklo za čias Salazarovej diktatúry.

Pátranie ho privádza k ľuďom, ktorí lekára dôverne poznali a Gregorius postupne ako mozaiku skladá obraz výnimočného človeka. Zároveň je cesta do Lisabonu aj Gregoriovou cestou do jeho vlastného vnútra.

Švajčiarsky spisovateľ a filozof Pascal Mercier (vlastným menom Peter Bieri, 1944) ostáva aj v tomto románe verný témam, ktoré ho zaujímajú aj ako filozofa – dôstojnosť, sloboda vôle a možnosť spoznávania samého seba a ostatných, ako aj otázka, kde hranice takéhoto spoznávania ležia.

V nemeckom origináli Nachtzug nach Lissabon (Hansun, Mníchov 2004). Preložila Paulína Šedíková Čuhová.

Premedia

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#knižný tip #Pascal Mercier
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku