Gellert Tamas: Laserový muž

20.10.2018 05:00

V roku 1991 sa Štokholm mení na mesto strachu. Neznámy útočník ozbrojený laserovou ostreľovacou puškou postupne vystrelí na jedenásť ľudí. Obete spája jediná vec – iná farba pokožky. Autor nás pozýva priamo do duše vraha, ktorý sa neskôr stal vzorom Andersa Breivika.

Gellert Tamas: Laserový muž.
Gellert Tamas: Laserový muž.

„Chcel som to napísať ja,“ povedal o tejto knihe svetoznámy Stieg Larsson. Cecilia Vanger, hrdinka jeho trilógie Milénium, sedí v kresle a číta práve túto knihu. O čom je?

Vedľa seba sa paralelne rozvíjajú motívy zo života vraha Johna Ausonia i z priebehu pátrania po tomto nebezpečnom mužovi. Na pozadí tohto príbehu však autor otvára aj širšie súvislosti švédskeho rasizmu, nenávisti k menšinám a prisťahovalcom. Vzniká tak skutočná reportážna detektívka, ktorá je jednou z najčítanejších švédskych non-fiction kníh.

Švédsky spisovateľ, novinár a dokumentarista Gellert Tamas (1963) od deväťdesiatych rokov spolupracuje s významnými novinami a časopismi ako Dagens Nyheter či Aftonbladet. Na začiatku svojej žurnalistickej kariéry zaznamenával politické a spoločenské zmeny, ktoré prebiehali v krajinách strednej a východnej Európy. Neskôr sa zameral na témy identity, rasizmu, xenofóbie a prisťahovalectva.

V švédskom origináli Lasermannen: en berättelse om Sverige (Ordfront 2002). Preložila Eva Lavríková

Kniha vyšla vo vydavateľstve Absynt.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#kniha #rasizmus #literatúra #xenofóbia #Laserový muž #Gellert Tamas
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku