Zomrel izraelský poet a rodák z Bratislavy Tuvia Rübner

29.07.2019 14:56

Vo veku 95 rokov zomrel izraelský lyrik Tuvia Rübner. Nemeckej tlačovej agentúre DPA to v pondelok potvrdil Rübnerov vydavateľ Giddon Ticotsky. Známy spisovateľ a prekladateľ podľa neho zomrel v pondelok nadránom v kibuci Merchavia v severnom Izraeli.

Rübner bol podľa Ticotského „migrantom z periférie nemeckej kultúry“. Po druhej svetovej vojne sa pokúsil „v odľahlej provincii Izraela vybudovať časť svojho intelektuálneho centra“. Rübner svojím literárnym dielom „budoval mosty medzi týmito dvoma kultúrami v čase, keď sa kontakty medzi týmito dvoma stranami stále považovali za tabu“.

Rodák z Bratislavy (1924), pôvodným menom Kurt Erich Rübner, prežil po úteku do Palestíny v roku 1941 ako jediný člen svojej rakúsko-židovskej rodiny obdobie holokaustu.

Prvé literárne krôčiky robil v nemeckom jazyku, neskôr prešiel na hebrejčinu. Prvý zväzok jeho lyriky v hebrejčine sa objavil na trhu v roku 1957. Od roku 1990 vyšlo autorovi niekoľko zväzkov poézie v nemeckom jazyku.

Lyrik Rübner, ktorý pôsobil v Izraeli aj ako umelecký prekladateľ a vydavateľ, žil v kibuci Merchavia na severe židovského štátu. Vďaka nemu vznikli preklady početných diel autorov ako napríklad Johann Wolfgang von Goethe alebo Franz Kafka z nemčiny do hebrejčiny, ale aj literárnych prác Samuela Josepha Agnona, či Dana Pagisa z hebrejského do nemeckého jazyka.

Rübner bol nositeľom významných ocenení, ako napr. rakúskej literárnej Ceny Theodora Kramera za literárnu tvorbu v odboji a exile, Ceny Christiana Wagnera (1994), Ceny Jeanette Schockenovej (1999), prekladateľskej Ceny Paula Celana (1999) a Izraelskej ceny za poéziu (2008). V roku 2002 mu udelili aj Cenu Jána Smreka.

#Izrael #úmrtie #Tuvia Rübner
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku