Joseph Roth: Leviatan a iné prózy

Tri novely rakúskeho autora, predstavené v tejto knihe, vychádzajú v slovenčine prvýkrát. Ich spoločnou črtou sú isté nadčasové morálne posolstvá, ktoré sa autor snažil sprostredkovať.

08.08.2019 05:00
debata
Joseph Roth: Leviatan a iné prózy
Joseph Roth Leviatan a iné prózy Joseph Roth: Leviatan a iné prózy

V prvej novele ešte cítiť vplyv „novej vecnosti“, tento náhlivý štýl úsečných výpovedí však postupne mizne a Rothovo rozprávačské majstrovstvo sa môže naplno prejaviť. Hlavný hrdina, prednosta vlakovej stanice Adam Fallmerayer je, rovnako ako ostatní Rothovi hrdinovia, hnaný túžbou. Lenže jeho túžba je zničujúca, neberie ohľad na nikoho a Fallmerayer jej sebecky všetko obetuje.

Príbeh novely Leviatan sa odohráva približne desať rokov pred začiatkom prvej svetovej vojny Židovský obchodník s koralmi žije spočiatku v úplnej zhode s vierou svojich otcov a v mieri so svojimi zákazníkmi. No tento idylický svet sa postupne rozpadáva ako domček z kariet.

Legenda o svätom pijanovi sa objavila v roku 1939 a všeobecne sa považuje za literárny odkaz autora. Zachytáva posledné tri týždne v živote parížskeho tuláka. Prostredníctvom tohto melancholického príbehu autor do istej miery zosmiešňuje svoj vlastný osud.

Spisovateľ židovského pôvodu Joseph Roth (1894–1939) sa narodil v Haliči a zomrel v exile v Paríži. Vyštudoval nemeckú literatúru, bojoval v prvej svetovej vojne, neskôr pracoval ako novinár vo Viedni a Berlíne. Preslávil sa nielen ako románopisec, ktorý napísal vyše dvadsať románov a esejistických kníh, ale aj ako reportér a stĺpčekár. Medzi jeho najznámejšie diela patria romány Radeckého pochod, Kapucínska krypta, Hotel Savoy, Jób. Čitateľsky úspešné boli aj knižne vydané reportáže a fejtóny z Francúzska a Ruska.

Preložila Veronika Deáková.

Premedia

debata chyba
Viac na túto tému: #knižná novinka #Premedia #Joseph Roth
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy